Skip to main content
فهرست مقالات

بررسی نگرش دانش آموزان متوسطه پیرامون ازدواج و مقایسه آن با نمونه مورد مطالعه در سال 1353

نویسنده:

علمی-پژوهشی (وزارت علوم)/ISC (28 صفحه - از 41 تا 68)

کلیدواژه ها :

رشد جمعیت ،نوجوانی ،ازدواج ،انتخاب همسر

کلید واژه های ماشینی : ازدواج ، دختران ، همسر ، سن ، زن ، انتخاب همسر ، درصد فراوانى پاسخها ، سن مطلوب ازدواج ، مقایسه ، دختران و پسران

هدف این تحقیق بررسی نگرش دانش‌آموزان متوسطه درباره ازدواج و مقایسه نتایج‌ تحقیق مشابهی بوده که در سال 1353 ارایه شده است.نمونه مورد بررسی در این تحقیق شامل‌ 2446 دانش‌آموز دختر و پسر پایه‌های دوم و سوم متوسطه استان فارس بوده‌اند که از شیراز و 5 شهر دیگر انتخاب شده‌اند. در این تحقیق نگرش دانش‌آموزان متوسطه درباره مسایل مختلف مربوط به ازدواج و انتخاب همسر مورد بررسی قرار گرفته و به شکل جداول فراوانی پاسخ‌ها ارایه شده و با نتایج‌ تحقیق مشابه قبلی مقایسه شده‌اند.از جمله این موارد مشکلات ازدواج،هدف ازدواج،سن مطلوب‌ ازدواج،ویژگی‌های فردی و خانوادگی مطلوب همسر آینده و تعداد مطلوب فرزندان می‌باشد. نتایج حاکی از گرایش به آزادی عمل بیشتر در انتخاب همسر،افزایش سن ازدواج و میانگین 2 الی 5/2 فرزند برای نسل آینده است.

خلاصه ماشینی:

"ارقام مربوط به درصد فراوانی نسبی پاسخ‌ها در این جدول نشان می‌دهد که در تحقیق جاری از نظر پسران مهمترین مشکلات ازدواج به ترتیب"بی‌پولی"و"سختگیری خانواده‌ها"بوده است در حالیکه از دیدگاه دختران "توقع زیاد جوانان"و سپس"نیافتن همسر مناسب"بیشتر به عنوان مشکل ازدواج مطرح شده است. جدول 4:درصد فراوانی پاسخ آزمودنیها در مورد چگونگی معاشرت قبل از ازدواج (به تصویر صفحه مراجعه شود) سن مطلوب ازدواج جدول شماره 5 سن مطلوب ازدواج را از نظر دانش‌آموزان نشان می‌دهد،ارقام این جدول گویای آن است که بیش از 3-2 دختران زمان مناسب برای ازدواج را سنین 20 تا 24 سالگی می‌دانند 18/1 درصد آنان قبل از سن 20 سالگی،13/3 درصد 25 تا 29 سالگی و 1/2 درصد 30 سالگی به بالا را مطلوب دانسته‌اند. جدول 21:درصد فراوانی پاسخ آزمودنیها درباره جایز شمردن حق طلاق (به تصویر صفحه مراجعه شود) عدم تمایل به ازدواج طی سؤالی از دانش‌آموزان پرسیده شد"آیا هیچ وقت بطور جدی فکر کرده اید که اصلا ازدواج نکنید"؟نتایج بدست آمده در جدول شماره 22 حاکی از آن است که 30/3 درصد پسران و 25/3 درصد دختران به این سؤال جواب مثبت داده‌اند. جدول 22:درصد فراوانی پاسخها درباره تصمیم به ازدواج نکردن (به تصویر صفحه مراجعه شود) نتایج با توجه به توصیفی بودن یافته‌های این تحقیق و شرح مقوله‌های مورد بررسی در بخش پیشین،در اینجا فقط به جمع‌بندی و خلاصه مطالب در قالب نکات زیر اکتفا می‌گردد: 1-به نظر می‌رسد مشکل اصلی ازدواج در نظر پسران با توجه به نقش سنتی مرد به عنوان نان‌آور خانواده،بیشتر جنبه اقتصادی دارد در حالیکه دختران بیشتر نگران پیدا کردن همسر دلخواه خود هستند که شاید ریشه در محدودیت‌های فرهنگی دارد."


برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.