Skip to main content
فهرست مقالات

بررسی 26 مورد خونریزی ساب آراکنویید منجر به فوت، متعاقب پارگی آنوریسم عروق مغزی ارجاعی به پزشکی قانونی

نویسنده:

(6 صفحه - از 210 تا 215)

کلید واژه های ماشینی : خونریزی ساب آراکنویید، خونریزی، خونریزی ساب آراکنویید آنوریسمال فوت، آنوریسم، متعاقب پارگی آنوریسم عروق مغزی، آنوریسم عروق مغزی ارجاعی، مورد خونریزی ساب آراکنویید، خونریزی ساب آراکنویید منجر، بیماری، ساب آراکنویید منجر به فوت

زمینه و هدف: خونریزی ساب آراکنویید غیر ضربه ای،‌ یکی از اورژانس های نورولوژیک است که با میزان بالایی از مرگ و میر و عوارض همراه است و عوامل مستعد کننده ای دارد که بعضا قابل پیشگیری هستند. هدف از این مطالعه، تعیین عوامل خطر، بررسی اپیدمیولوژیک تظاهرات بیماری و افتراق آن از خونریزی های ضربه ای می باشد. روش بررسی: مطالعه به صورت توصیفی مقطعی و با روش سرشماری بر روی تمام اجسادی انجام شد که در سال 1384 به علت خونریزی ساب آراکنویید آنوریسمال فوت کرده و به پزشکی قانونی تهران ارجاع شدند. متغیرهای سن، جنس،‌ فاصله زمانی بین شروع علایم تا فوت، تظاهرات بیماری، نوع و محل و مقدار و منشا خونریزی و نیز عوامل خطر با انجام کالبد گشایی، مصاحبه با بستگان و مطالعه پرونده بالینی بررسی گردیدند. یافته ها: از تعداد 26 نفری که به علت خونریزی ساب آراکنویید آنوریسمال فوت کردند، 69% مرد، 31% زن و میانگین سنی آنها 47 سال بود. شایعترین علایم شروع بیماری، سردرد شدید ناگهانی و اختلال هوشیاری بود. 73% آنها در 24 ساعت اول پس از شروع علایم، فوت کرده بودند. سابقه ابتلا به بیماری افزایش فشار خون در 62% و مصرف سیگار در 42% موارد وجود داشت و 35% آنها در شروع علایم بیماری در معرض هیجانات شدید قرار گرفته بودند. 19% نیز سابقه سردرد داشتند. در تمام موارد خونریزی از نوع ساب آراکنویید بود، که در 31% موارد با خونریزی داخل بطنی و در 8% موارد با خونریزی داخل نسج مغز همراه بود. هر چند در 25% موارد به دلیل شدت خونریزی و لخته اطراف عروق و وقوع مرگ مغزی طی چند روز قبل از ارجاع جسد مشخص کردن محل پارگی میسر نگردید، ولی در 40% موارد خونریزی در قسمت قدامی حلقه ویلیس و در 35% موارد در قسمت خلفی حلقه ویلیس رخ داده بود. نتیجه گیری: به نظر می رسد مداخله جدی برای رفع عوامل خطر نظیر سیگار، بیماری افزایش فشارخون و پرهیز از هیجانات شدید، می تواند احتمال پارگی آنوریسم عروق مغزی را کاهش دهد. در این مطالعه میزان مرگ و میر ظرف 24 ساعت اول بیماری به شدت بیشتر از سایر کشورها است و لازم است تحقیقات مشابه بیشتری انجام و همچنین در مورد مدت زمان انتقال بیماران به مراکز درمانی، تعیین مقدار خونریزی اولیه، عود مجدد خونریزی، وازواسپاسم و نیز کفایت خدمات درمانی،‌انجام گیرد.

خلاصه ماشینی:

"بررسی 26 مورد خونریزی ساب آراکنویید منجر به فوت،متعاقب پارگی‌ (*)متخصص پزشکی قانونی،استادیار سازمان پزشکی قانونی کشورچکیدهزمینه و هدفخونریزی ساب آراکنویید غیر ضربه‌ای،یکی از اورژانس‌های نورولوژیک است که با میزان بالایی از مرگ و میر و عوارض همراه‌ تظاهرات بیماری،نوع و ممحل و مقدار و منشاء خونریزی و نیز عوامل خطر با انجام کالبد گشایی،مصاحبه با بستگان و مطالعه پرونده بالینی‌ یافته‌ها:از تعداد 26 نفری که به علت خونریزی ساب آراکنویید آنوریسمال فوت کردند*69% مرد،31% زن و میانگین سنی آنها 47 سال بود. سابقه ابتلا به بیماری افزایش فشار خون در 62% و مصرف سیگار در 42% موارد وجود داشتو 35% آنها در شروع علایم بیماری در شامل خونریزی ساب آراکنویید پری مزانسفالیک ایزوله است که در اجسادی که دچار خونریزی مغزی بودند مورد بررسی قرار گرفتند، جدول 1-توزیع فراوانی مطلق در گذشتگان ناشی از خونریزی ساب آراکنویید آنوریسمال ارجاعی به پزشکی قانونی تهران‌ سابقه خانوادگی خونریزی ساب آراکنویید در 2 نفر این تحقیق مورد بررسی قرار گرفتند،قبل از شروع علایم بیماری از ابتلا خونریزی مغزی در تمامی موارد(100%)از نوع ساب آراکنویید مطالعه ما نیز سردرد شدید ناگهانی در شروع بیماری که متعاقبا به‌ که بعلت خونریزی ساب آراکنویید فوت بودند کمتر از 40 سال سن‌ CT اسکن مغزی جهت بررسی خونریزی ساب آراکنویید باشد. ساعت اولیه بعد از بروز علایم انجام شود در 100% موارد خونریزی ساب‌ و خونریزی ساب آراکنویید مرتبط هستند شامل بیماری کلیه پلی‌ شدید و از نوع خونریزی ساب آراکنویید وسیع بود که در موارد قابل‌ خونریزی مغزی و سایر عوارض همراه و نیز کفایت خدمات تشخیصی و"

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.