Skip to main content
فهرست مقالات

مقاله خودآموزی: مراحل اساسی در بررسی صحنه جرم و نقش روانشناسان

نویسنده:

(7 صفحه - از 228 تا 234)

کلید واژه های ماشینی : بررسی صحنه جرم، صحنه جرم، روانشناسان، بررسی صحنه جرم و نقش، مراحل اساسی در بررسی صحنه، نقش روانشناسی در بررسی صحنه، تجسس، تجهیزات، کار بررسی صحنه جرم، بازپرس‌ها

مقدمه: متون مربوط به روانشناسی و قانون بر نقش روانشناسی در بررسی صحنه جرم به ویژه در رابطه با شاهلان صحنه جرم تاکید دارند و هدف از این مطالعه بررسی علمی مراحل رسیدگی به صحنه جرم است. بحث: در بررسی صحنه جرم چند مرحله اساسی وجود دارد که باید مورد توجه مجریان قانون قرار گیرد. با مرور منابع و مقالات انجام شده این مراحل عبارتند از: واکنش (Reaction)، محافظت (Security)، تجسس(Search) ، تجزیه و تحلیل، و مرحله پایانی. نتیجه گیری: مطالعه منابع مختلف نشان داد که کار بررسی صحنه جرم یک کار گروهی است که باید به صورت هماهنگ و توسط یک گروه تخصصی انجام شود. در بسیاری از این مراحل روانشناسان می توانند نقش برجسته ای داشته باشند. این مقاله ضمن توضیح مراحل پنج گانه فوق به نقش روانشناسان در این مراحل و نقش آنان در بررسی صحنه جرم خواهد پرداخت.

خلاصه ماشینی:

"از این مطالعه بررسی علمی مراحل رسیدگی به صحنه جرم است. بحث:در بررسی صحنه جرم چند مرحله اساسی وجود دارد که باید مورد توجه مجریان قانون قرار گیرد. نتیجه‌گیری:مطالعه منابع مختلف نشان داد که کار بررسی صحنه جرم یک کار گروهی است که باید به صورت هماهنگ و توسط یک گروه‌ به نقش روانشناسان در این مراحل و نقش آنان در بررسی صحنه جرم خواهد پرداخت. پلیس در صحنه جرم تنها نیستند و کار آنان حتما باید به صورت‌گروهی انجام شود،در غیر اینصورت در مقابل گروه‌های مجرمین که‌ برای حفظ صحنه جرم باید مهیا شده باشد. اول باید صورت گیرد تا شرایط و صحنه جرم تحت کنترل در آید. این کار باید در همان لحظه ورود توسط بازپرس صورت گیرد. -تمام افراد پلیس حاضر در صحنه باید مورد شناسایی قرار گیرند. در صحنه جرم تمرکز و توجه شاهدان عینی است. صحنه جرم باید با استفاده از وسایل لازم بسته شود و توسط باید تنها یک راه ورودی را به صحنه جرم باز باشد در مصاحبه به نکاتی باید توجه کرد برخی از این نکات از این‌ 7-موارد زیاد دیگری نیز در مصاحبه باید در نظر گرفته شود. باید از تمام صحنه جرم عکس برداری شود. قبل از هر گونه تغییر صحنه جرم باید عکس‌برداری کامل انجام شود. در این مرحله باید به تجزیه و تحلیل صحنه جرم پرداخت. است این کار بصورت گروهی انجام شود. کار بررسی صحنه جرم یک کار گروهی است که باید به صورت‌ (به تصویر صفحه مراجعه شود)4-پنج مرحله اساسی در بررسی صحنه جرم عبارتند از:"

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.