Skip to main content
فهرست مقالات

بررسی تحلیلی خودکشی با سلاح گرم در ایران

نویسنده:

(8 صفحه - از 80 تا 87)

کلید واژه های ماشینی : خودکشی ، سلاح گرم ، خودکشی با سلاح گرم ، اطلاعات ، اسلحه ، نرخ خودکشی با سلاح گرم ، نرخ خودکشی ، آمار سازمان پزشکی قانونی کشور ، گروه آمار سازمان پزشکی قانونی ، سازمان پزشکی قانونی کشور

زمینه: خودکشی با سلاح گرم از روشهای معمول در کشورهای اروپایی و آمریکای شمالی است؛ اما به علت محدودیت دسترسی به اسلحه در ایران این روش درصد پایین تری نسبت به حلق آویز، خودسوزی و مسمومیت دارد. با این حال به دلیل توسعه قاچاق اسلحه از مناطق شرقی و غربی به داخل کشور و دسترسی پرسنل نظامی و انتظامی به سلاح گرم، به ویژه سربازان وظیفه، توجه به این موضوع ضروری به نظر می رسد. روشها: اطلاعات مربوط به مرگ و میر ناشی از سلاح گرم، بر اساس فرمهای موارد مشکوک به خودکشی در گروه آمار سازمان پزشکی قانونی کشور تهیه شد. برای جمع آوری اطلاعات جهانی از منابع معتبر علمی و بین المللی استفاده شد. یافته ها: در سال 1381 هشت درصد خودکشی های منجر به مرگ با اسلحه انجام شده است. نرخ خودکشی با اسلحه 0.42 به ازای هر صد هزار نفر بود که استانهای کرمانشاه، ایلام و لرستان بالاترین نرخ را داشت. حدود چهار پنجم افراد مجرد بودند. سن 55.7 درصد افراد بین 20-16 سال و سن 22.7 درصد افراد بین 25-21 سال بود. بیشترین خودکشی ها در اماکن نظامی یا نگهبانی روی داده بود. بیشترین موارد خودکشی با اسلحه در فصل تابستان و کمترین موارد در فصل زمستان به وقوع پیوسته بود. نتیجه گیری: قاچاق سلاح در مناطق غربی و شرقی کشور و دسترسی آسان تر مردم این مناطق به اسلحه باعث افزایش خودکشی با اسلحه در این نواحی شده است. همچنین قسمت عمده خودکشی با سلاح گرم توسط سربازان وظیفه انجام می شود که توجه به وضعیت روحی، روانی و مشکلات این قشر از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

خلاصه ماشینی:

"چکیدهزمینه:خودکشی با سلاح گرم از روشهای معمول در کشورهای اروپایی و آمریکای شمالی است؛اما به علت محدودیت دسترسی به‌ روشها:اطلاعات مربوط به مرگ و میر ناشی از سلاح گرم،بر اساس فرمهای موارد مشکوک به خودکشی در گروه آمار سازمان پزشکی‌ یافته‌ها:در سال 1381 هشت درصد خودکشی‌های منجر به مرگ با اسلحه انجام شده است. نتیجه‌گیری:قاچاق سلاح در مناطق غربی و شرقی کشور و دسترسی آسان‌تر مردم این مناطق به اسلحه باعث افزایش خودکشی با همچنین قسمت عمده خودکشی با سلاح گرم توسط سربازان وظیفه انجام می‌شود که توجه به‌ خودکشی با سلاح گرم مطالعات متعددی انجام شده است که در این‌ در این مطالعه مرگهای ناشی از سلاح گرم در کشور آمریکا با ترین نرخ خودکشی با سلاح گرم به ازای هر صد هزار نفر به کشورهای‌ نرخ خودکشی با سلاح گرم در کشور آمریکا(30/6)پنج برابر نرخ‌ در این مطالعه نشان داده شده است که نرخ خودکشی آمریکا در ناشی از سلاح گرم،یک نفر که با اسلحه خودزنی کرده است مورد کشورهای صنعتی نشان می‌دهد که نرخ خودکشی با سلاح گرم در نتایج به دست آمده که در نمودار شماره 1 ارائه شده است نشان‌می‌دهد که بالاترین نرخهای خودکشی با سلاح گرم به کشورهای‌ خودکشی‌های با سلاح گرم در بین مردان و 6/8 درصد در زنان بود. با سلاح گرم 7/23 سال بود که نشان می‌دهد خودکشی در بین افراد سلاح گرم در کشور 42/0 به ازای هر صد هزار نفر بود. نمودار شماره 2-نرخ خودکشی‌های ناشی از سلاح گرم(به ازای هر صد هزار نفر)در استانهای مختلف در سال 1381"


برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.