Skip to main content
فهرست مقالات

در 23 استان کشور در زمستان سال 1382 (co) بررسی مرگهای ناشی از گاز منوکسید کربن

نویسنده:

(7 صفحه - از 145 تا 151)

کلید واژه های ماشینی : مسمومیت ، گاز ، گاز CO ، مطالعه بررسی علل وقوع مسمومیت ، بررسی علل وقوع مسمومیت ناشی ، اطلاعات ، مرگ ، درصد به‌دلیل گاز پیک‌نیکی ، گاز منوکسید کربن ، آبگرمکن

زمینه : مونواکسید کربن(CO) گازی بی رنگ، بی بو و سمی است که از سوخت ناقص تولید می شود و هر ساله موجب مرگ هزاران نفردر جهان می گردد. هدف از این مطالعه بررسی علل وقوع مسمومیت ناشی از گازCO در کشور ایران است. روشها: در گروه آمار سازمان پزشکی قانونی کشور، اطلاعات 156 نفر از افرادی که دراثر مسمومیت گاز CO در 23 استان کشور در زمستان سال 1382 فوت کرده بودند، به وسیله فرم از پیش طراحی شده ای جمع آوری شد. نتایج: از بین 156 فرد فوت شده ای که اطلاعاتشان جمع آوری شد 68.6 درصد مرد و 31.4 درصد زن بودند. 23.9 درصد افراد متوفی خانه دار، 16.7 درصد کارگر، 15.2 درصد راننده یا کمک راننده و 10.9 درصد بیکار بودند. سه چهارم افراد در منزل دچار مسمومیت شده بودند که عمده موارد درحمام (55.1 درصد) و اتاق خواب (42.7 درصد) روی داده بود. 34 درصد از مسمومیتها به دلیل استفاده از بخاری گازی، 21.2 درصد به دلیل گاز پیک نیکی و 11.5 درصد ناشی از آبگرمکن خانگی بود. علت وقوع 21.2 درصد موارد مسمومیت به دلیل روشن بودن گاز پیک نیکی در محیط بسته، 18.6 درصد ناشی از دودکش نداشتن وسیله گاز سوزی که نیاز به دودکش داشته است و 14.1 درصد به دلیل دود کردن وسیله با مواد (مثل خودرو یا زغال) در فضای بسته بود. نتیجه گیری: افزایش آگاهی مردم درباره راه های منجر به مسمومیت با گازCO ، عدم استفاده از گاز پیک نیکی در محیط بسته، عدم تعبیه وسایل گازسوز به ویژه آبگرمکن درحمام، توجه به نصب دودکش برای وسایل گازی و رعایت سایر نکات ایمنی میزان مسمومیت با گاز CO را کاهش خواهد داد.

خلاصه ماشینی:

"نفر در جهان می‌گردد هدف از این مطالعه بررسی علل وقوع مسمومیت ناشی از گاز CO در کشور ایران است. روشها:در گروه آمار سازمان پزشکی قانونی کشور،اطلاعات 156 نفر از افرادی که در اثر مسمومیت گاز CO در استان کشور در شده بودند ه عمده موارد در حمام(1/55 درصد)و اتاق‌خواب(7/42 درصد)روی داده بود. از بخاری گازی،2/21 درصد به دلیل گاز پیک‌نیکی و 5/11 درصد ناشی از آبگرمکن خانگی بود. مسمومیت به دلیل روشن بودن گاز پیک‌نیکی در محیط بسته 6/18 درصد ناشی از دودکش نداشتن وسیله گاز سوزی که نیاز به دودکش‌ داشته است و 1/14 درصد به دلیل دود کردن وسیله با مواد(مثل خودرو یا زغال)در فضای بسته بود. درصد به وسیله آبگرمکن دچار مسمومیت شده بودند سایر موارد در نیمی از کسانی که به دلیل استفاده از گاز پیک‌نیکی فوت کرده بودند راننده یا کمک‌راننده بودند،نسبت رانندگان در بین کسانی که به دلیل نمودار شماره 1-درصد فراوانی مسمومیت با گاز مونوکسید کربن بر حسب نوع وسیله‌ای که منجر به مسمومیت گاز بیشتر موارد فوت ناشی از آبگرمکن(5/62 درصد)و گاز پیک‌ در حمام ناشی از آبگرمکن خانگی 5/23 درصد به دلیل استفاده از گاز مونواکسید کربن شده بودند که این تعداد بعد از مرگهای ناشی از مواد این مطالعه 156 مورد فوت ناشی از گاز CO مربوط به فصل زمستان‌ درصد از کل موارد فوت ناشی از گاز CO این استان‌ها(397 مورد)را درصد موارد مسمومیت منجر به مرگ بود در حالی که در مطالعه قبلی‌ بررسی مرگ‌های ناشی از مسمومیت با گاز منواکسید کربن‌ارجاع شده به سازمان پزشکی قانونی کشور در سال 1378."


برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.