Skip to main content
فهرست مقالات

مطالعه همه گیرشناسی زوجین در حال طلاق ارجاعی به اداره کل پزشکی قانونی استان همدان در سال 1379

نویسنده:

(6 صفحه - از 207 تا 212)

کلید واژه های ماشینی : طلاق ، اداره‌کل پزشکی قانونی استان همدان ، کل پزشکی قانونی استان همدان ، زوجین ، ازدواج ، زن ، اعتیاد ، همه‌گیرشناسی زوجین در حال طلاق ، خانواده ، استان همدان در سال

زمینه و هدف: طلاق در زمره غم انگیزترین پدیده های اجتماعی است که متاسفانه مطالعات متعدد در کشور ما نشان می دهد آمار طلاق در حال افزایش است. طلاق علل متعددی دارد و هرگز یک علت را نمی توان به عنوان علت اصلی طلاق در نظر گرفت. با توجه به اهمیت موضوع بر آن شدیم تعیین فراوانی علل اصلی طلاق را مورد بررسی قرار دهیم تا شاید راهکاری مناسب جهت کاهش آن در نظر گرفته شود. روشها: در طی سالهای 1379 از 411 زوجی که به منظور طی مراحل قانونی طلاق به اداره کل پزشکی قانونی استان همدان مراجعه کردند، با مصاحبه بالینی و تکمیل پرسشنامه، اطلاعاتی جمع آوری گردید و سپس داده ها با استفاده از نرم افزار SPSS تجزیه و تحلیل آماری شد. یافته ها: شایعترین علل طلاق در این مطالعه عبارت از پایین بودن سطح سواد زوجین، شهرنشینی، اعتیاد، نبودن بچه، بیکاری، فقر اقتصادی و پایین بودن سن زوجین در زمان ازدواج بود. در این مطالعه علت 50 درصد پرونده های طلاق، اعتیاد بود که متاسفانه نسبت به مطالعات گذشته افزایش آماری چشمگیری نشان می داد. نتیجه گیری: نتایج این مطالعه همانند مطالعات قبلی نشان می دهد که طلاق علل و ابعاد گوناگونی دارد که با شناخت دقیق علل آن و برنامه ریزی لازم در این زمینه ها به ویژه طرح آنها در مشاوره های قبل از ازدواج، می توان از میزان بروز طلاق کاست. از طرفی با توجه به فقر اقتصادی شدیدی که گریبان گیر خانواده ها و به ویژه زنان، بعد از طلاق می شود، باید این افراد از طرف سازمانهای حمایتی، تحت حمایت قرار گیرند.

خلاصه ماشینی:

"چکیدهزمینه و هدف:طلاق در زمره غم انگیزترین پدیده‌های اجتماعی است که متاسفانه مطالعات متعدد در کشور ما نشان می‌دهد آمار طلاق در حال‌ آن شدیم تعیین فراوانی علل اصلی طلاق را مورد بررسی قرار دهیم تا شاید راهکاری مناسب جهت کاهش آن در نظر گرفته شود. روشها:در طی سال 1379 از 411 زوجی که به منظور طی مراحل قانونی طلاق به اداره کل پزشکی قانونی استان همدان مراجعه کردند،با یافته‌ها:شایعترین علل طلاق در این مطالعه عبارت از پایین بودن سطح سواد زوجین،شهرنشینی،اعتیاد،نبودن بچه،بیکاری،فقر اقتصادی و در این مطالعه علت 50 درصد پرونده‌های طلاق،اعتیاد بود که متاسفانه نسبت به مطالعات گذشته‌ نتیجه‌گیری:نتایج این مطالعه همانند مطالعات قبلی نشان می‌دهد که طلاق علل و ابعاد گوناگونی دارد که با شناخت دقیق علل آن و برنامه‌ریزی‌ لازم در این زمینه‌ها به ویژه طرح آنها در مشاوره‌های قبل از ازدواج،می‌توان از میزان بروز طلاق کاست. شدیدی که گریبان‌گیر خانواده‌ها و به ویژه زنان،بعد از طلاق می‌شود،باید این افراد از طرف سازمانهای حمایتی،تحت حمایت قرار گیرند مناسب جهت مواجهه با افراد در معرض طلاق و مطالعه بر روی آنها سن،طول مدت زندگی زناشوئی،تعداد فرزندان،شغل زوجین،علت‌اقدام به طلاق و میزان درآمد خانواده جمع‌آوری گردید. ازدواج و 1501 مورد طلاق ثبت شده است. در این مطالعه به ویژه برای خانم‌ها که حدود 18 سال است موید با اینکه سن ازدواج در ایران عملا بالا رفته است این سوال پیش‌ یکی از عوامل مهم بروز طلاق است(9،8). بر اساس نتایج این مطالعه حدود نیمی از شوهران زوجین که‌ اعتیاد یکی از علل مهم طلاق است."


برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.