Skip to main content
فهرست مقالات

سمیت اتانول در خرگوشها (یافته های میکروسکوپ الکترونی

نویسنده:

(4 صفحه - از 213 تا 216)

کلید واژه های ماشینی : اتانول ، خرگوشها ، میکروسکوپ الکترونی ، هیستوپاتولوژی ، خرگوشها اتانول با غلظتهای ، روده ، سلول ، سمیت اتانول در خرگوشها ، ضربان قلب و میزان تنفس ، علایم

به خرگوشها اتانول با غلظتهای مختلف داده شد و در آنها علایم و نشانه های مسمومیت ظاهر شد. علائم خفیف بالینی ایجاد شدند. این علایم با دوز متوسط 20 درصد اتانول به تدریج افزایش یافت و در بالاترین دوز یعنی 40 درصد به حداکثر خود رسید. علایم بالینی عبارت بودند از درجه حرارت مقعدی، ضربان قلب و میزان تنفس، حیوانات مبتلا علایمی از منگی و افسردگی هم نشان دادند. آنها به پشت دراز کشیده و از خوردن و نوشیدن امتناع می کردند. روز بعد، پیش از دادن دوز بعدی، حیوانات فعال به نظر می رسیدند. آنها خوردن و نوشیدن را از سر گرفته و درون لانه خود به شکل عادی حرکت می کردند. تغییرات خونی، یافته های هماتولوژیک، تغییرات پس از مرگ و هیستوپاتولوژی و یافته های میکروسکوپ الکترونی ثبت شدند.

خلاصه ماشینی:

"سمیت اتانول در خرگوشها(یافته‌های میکروسکوپ الکترونی) به خرگوشها اتانول با غلظتهای مختلف داده شد و در آنها علائم و نشانه‌های مسمومیت ظاهر شد. تغییرات خونی،یافته‌های هماتولوژیک،تغییرات پس از مرگ و هیستوپاتولوژی و یافته‌های میکروسکوپ الکترونی ثبت شدند. مانند آنها با نوشیدن الکل ارتباط دارند. 5-علایم بالینی در برخی حیوانات آزمایشگاهی(خرگوشهای نر) مواد و روشها شدند و به آنها اتانول داده نشد. قلب و تنفس قبل و بعد از دادن اتانول اندازه‌گیری می‌شدند. هیستوپاتولوژیکی و میکروسکوپ الکترونی هم مورد استفاده قرار شکل شماره 1-یک سلول اندوکرین روده( g )که در تمام عمل اپی‌تلیوم مخاط روده گسترده شده است: میتوکندریهای متعدد متورم و حبابی شکل(پیکانها)درون سلول اندوکرین و سلولهای روده‌ای( e )دیده می‌شود. حال ورود به درون لومن روده( L )،تلیولنفوسیتها( t )و هسته( n )شکل خود را از دست داده‌اند(6600(به تصویر صفحه مراجعه شود)) شکل شماره 4-بخشی ار پوشش اپیتلیال روده کوچک خرگوش پس از یک دوز کم اتانول(8800(به تصویر صفحه مراجعه شود))"


برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.