Skip to main content
فهرست مقالات

کالبد گشایی، عفونت و راههای پیشگیری در انتقال آن

نویسنده:

(6 صفحه - از 230 تا 235)

کلید واژه های ماشینی : عفونت ، اتوپسی احتمال انتقال عوامل عفونی ، بیماری ، اتوپسی ، هپاتیت ، عوامل عفونی ، جسد ، سل ، ویروس ، ویروس HIV احتمال انتقال عفونت

پزشکان و خصوصا طبیبان قانونی با طیف وسیعی از عوامل عفونی مواجه اند که از جمله مهمترین آنها می توان به ایدز، هپاتیت و سل اشاره نمود. این عوامل علاوه بر ایجاد بیماریهای جدی در موارد پیوند اعضا نیز مورد توجه قرار می گیرند. عوامل عفونی به طرق مختلف نظیر استنشاق، بلع، تلقیح و از راه ملتحمه منتقل میگردند. جهت محافظت پزشکان و سایر اقشار درگیر از ابتلا به این بیماریها بایستی اولا حتی الامکان قبل از اقدام به انجام اتوپسی تاریخچه کاملی از بیماریهای قبلی فرد متوفی تهیه گردد. ثانیا اقدامات حفاظتی نظیر استفاده از دستکش مناسب پوشش های یکبار مصرف جهت انجام اتوپسی، ماسک و پیش بند استاندارد، عینک محافظ و در موارد لزوم کلاه مجهز به تهویه بسته و فیلتر باکتریال مدنظر قرار گیرد. استفاده از مواد ضد عفونی کننده مناسب و بکارگیری تکنیکهای صحیح اتوپسی احتمال انتقال عوامل عفونی را به حداقل ممکن می رساند. در این مقاله با توجه به اهمیت موارد مذکور و اشتغال شمار کثیری از همکاران محترم پزشک، تکنسین کالبدگشایی، همکاران محترم شاغل در آزمایشگاه، پرسنل متصدی حمل و نقل نمونه ها، نکات مهم در زمینه عفونتهای ناشی از کالبدگشایی و راه های جلوگیری از آن مورد بررسی قرار گیرند.

خلاصه ماشینی:

"این عوامل علاوه بر ایجاد بیماریهای جدی در موارد پیوند اعضاء نیز مورد توجه قرار می‌گیرند. جهت محافظت پزشکان و سایر اقشار درگیر از ابتلا به این بیماریها بایستی اولا حتی الامکان‌ استفاده از مواد ضدعفونی کننده مناسب و بکارگیری تکنیکهای صحیح اتوپسی احتمال انتقال عوامل عفونی را به‌ برای مثال در مورد بیماری هپاتیت B احتمال انتقال عفونت زیاد است‌ نظیر دهان و ملتحمه احتمال انتقال عفونت زیاد است. خون از نظر ویروس انجام می‌گیرد؛البته بایستی به این نکته توجه‌ است بیمار توسط ویروس عفونی شده باشد ولی به علت رخ ندادن‌ جسد برای فرد انجام دهنده آن خطر زیادی دارد زیرا در این مدت‌ نشان داده‌اند که درمان با Zidovodine در تماسهای زیر جلدی در 80 درصد موارد کمک کننده است. در این زمینه تاکید شده است که درمان به سرعت انجام شود. واکسیناسیون است که در صورت انجام تا 90 درصد ایمنی ایجاد می‌ عامل این بیماری هنوز به طور دقیق شناخته نشده است ولی به‌ از مشکلات مهم در رابطه با این بیماری ایجاد مقاومت در برابر داروهای ضد سل است. مغز وجود دارد ولی در ریه و کولون هم ممکن است یافت شود4. و ویروس HIV نقش دارند صورت نگرفته است ولی در رابطه با آنها از فلز استفاده شده است وجود دارد که دستها را در برابر عوامل‌ این ماده تماس دارند بایستی به صورت دوره‌ای چک شود و مقدار آن‌ این موارد بایستی مایعات بدن که احتمال آلودگی در آنها وجود دارد توصیه شده است که در این موارد قبل از انجام اتوپسی رادیوگرافی‌"


برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.