Skip to main content
فهرست مقالات

ایجاد دیدگاه شغلی مبتنی بر واقعیت: ده انتخاب دشوار

نویسنده:

مترجم:

ISC (26 صفحه - از 95 تا 120)

کلید واژه های ماشینی : اطلاعات، کارکنان، دیدگاه شغلی، انتخاب، بکارگیری، سازمان، ایجاد دیدگاه شغلی، Wanous، اطلاعات منفی، روش دادن اطلاعات

سی سال تحقیق دربارهء«دیدگاه شغلی مبتنی بر واقعیت»3اعتبار لازم را به آن بخشیده و آنرا موضوعی‌ قابل طرح در ادبیات مدیریت ساخته است.تحلیل‌های‌ انجام شده نشان داده است این دیدگاه می‌تواند موجبات‌ صرفه‌جوئی در هزینه‌های جابجائی کارکنان را فراهم‌ آورد.علیرغم اینکه تحقیقات زیادی در این زمینه بعمل‌ آمده است ولی دربارهء چگونگی بکارگیری نتایج‌ تحقیقات مطالب زیادی نوشته نشده است.در این مقاله‌ ده موضوع دربارهء چگونگی ایجاد،توسعه و اجرای‌ «دیدگاههای شغلی مبتنی بر واقعیت»مطرح میگردد.

خلاصه ماشینی:

"نویسنده بعنوان کسی که هم از روش شناخت منظم( Dean,Wanous,1984 )و هم نامنظم( Wanous,Baker,1928 )استفاده کرده‌ام،بر این عقیده است که از بکارگیری هر دو روش می‌توان اطلاعات مورد نیاز جهت ایجاد یک«دیدگاه شغلی‌ مبتنی بر واقعیت»مفید را بدست آورد. به این معنی که واقعا تا چه حد می‌توان ابعاد بالقوه خطرناک و غیرقانونی شغل و سازمان را مکتوب کرد؟آیا ضرورت‌ دارد که بگوئیم هنوز هم پنبه‌نسوز بخشی از محیط فیزیکی سازمان را تشکیل میدهد؟ بهرحال تا این لحظه و براساس بررسی‌هائی که بر روی 38 تحقیق موجود در زمینه«دیدگاه شغلی مبتنی بر واقعیت»بعمل آمده است،موردی مشاهده نشده است‌ که کسی روش دادن اطلاعات منفی گسترده را انتخاب کرده باشد،(تحت چاپ‌ Wanous and Colella ). محتویات«دیدگاه شغلی مبتنی بر واقعیت»باید فشرده باشد،(یعنی فقط تعداد کمی از عوامل مورد تأکید قرار گیرند)دو معیار اساسی برای انتخاب عوامل موردنظر عبارتند از:(1)آیا اشخاص دارای انتظارات نادرست درباره یک عامل می‌باشند،(2) آیا عامل مزبور از آن‌چنان اهمیتی برخوردار است که بتواند بر تصمیم فرد برای خروج‌ یا ادامه حضور در سازمان اثر بگذارد. بمنظور کسب موافقت مدیران سطوح بالا باید ضمن در نظر داشتن دو معیار(یعنی‌ اینکه موضوع درست درک نشده باشد و برای اکثر متقاضیان از اهمیت خاصی‌ برخوردار باشد)که برای انتخاب عوامل خاص پیشنهاد گردیدند،کوشش شود اطلاعات منفی متعادل مورد استفاده قرار گیرند. از طرف دیگر اگر منظور فقط بررسی اثرات«دیدگاه شغلی مبتنی بر واقعیت» است،آنگاه استفاده از روش موردی مفیدتر خواهد بود،اگر مطالعه محدود به بررسی‌ اثرات«دیدگاه شغلی مبتنی بر واقعیت»بر انتظارات می‌بود،آنگاه بکار بردن آن نسبت‌ به سازمانی که می‌بایستی برای بکارگیری آن ماهها منتظر جمع‌آوری اطلاعات مربوط به ترک کار می‌ماند،سریع‌تر انجام می‌گرفت."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.