Skip to main content
فهرست مقالات

فرهنگ القاب

نویسنده:

علمی-ترویجی/ISC (4 صفحه - از 97 تا 100)

کلیدواژه ها :

القاب ،دوره قاجار ،رکن الدوله ،مشیرالملک ،معتمدالدوله

کلید واژه های ماشینی : قاجار ، دوره قاجار ، شناسایی لقب‌ها متعدد دوره قاجار ، شاه ، ایران در دوره قاجار ، مشیرالدوله ، شاهان قاجار ، رجال قاجار و بازخوانی تاریخ ، لقب مهمتری بدل ، القاب متعدد

اوج رواج القاب در ایران در دوره قاجار بوده است. در این دوره بیش از هشتاد درصد از رجال، شاهزادگان، روحانیون، تجار و کارمندان اداری، لقب داشتند. حتی برخی از آنان در طول زندگی خود، به دو یا چند لقب دست می‌یافتند و لقب اخیرشان ملاک تشخیص قرار می‌گرفت. گاهی القاب متعدد آنان در هنگام گرفتن شغلی مهم، به لقب مهمتری بدل می‌یافت و القاب قبلی به ترتیب اهمیت به فرزندان شخص مورد توجه، اختصاص می‌یافت. در صورت غضب شاهان قاجار نیز القاب اشخاص از آنان اخذ و به کسی دیگر بخشیده می‌شده است. شناسایی لقب‌ها متعدد دوره قاجار در شناخت درست رجال قاجار و بازخوانی تاریخ این دوره بسیار مهم است.

خلاصه ماشینی:

"چنان‌که بیش از هشتاد درصد رجال و شاهزادگان و روحانیون و تجار و کارمندان اداری صاحب لقب بودند و حتی بعضی از آنان در طول زندگی خود به علت بریز و بپاش و رشوه و پیشکشی دو یا چند لقب داشتند که لقب اخیر آنان ملاک قرار می‌گرفت و گاه آن القاب متعدد، در هنگام گرفتن شغل مهمی، به لقب مهمتری بدل می‌شد و القاب قبلی ـ به ترتیب اهمیت ـ به فرزندان شخص مورد توجه می‌رسید و البته عکس آن نیز وجود داشت، چنان که اگر فرد صاحب لقبی مورد خشم و غضب پادشاه قاجار قرار می‌گرفت، لقب او نیز مانند سایر امتیازات از نشان و مدال و تمثال همایون و گاه اموال و خانه و مایملک او به تصرف دولت درمی‌آمد و شاه بعد از آن، لقب فرد مغضوب را به شخص دیگری می‌بخشید که مورد توجه بود."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.