Skip to main content
فهرست مقالات

فهرستی نو برای نسخه های خطی فارسی ترکمنستان

نویسنده:

علمی-ترویجی/ISC (4 صفحه - از 263 تا 266)

کلیدواژه ها :

نسخه‌های خطی فارسی انستیتوی نسخ خطی ترکمنستان ،نسخه‌های خطیفارسی کتابخانه ملی عشق آباد

کلید واژه های ماشینی : فارسی انستیتوی نسخه‌های خطی ترکمنستان، نسخه‌های خطی فارسی ترکمنستان، نسخه‌های خطی فارسی، فارسی کتابخانه ملی عشق‌آباد، فهرست، نسخه‌های خطی فارسی انستیتوی نسخ، فهرست نسخه‌های خطی فارسی، فهرست نسخه‌های خطی کتابخانه، نمایه محل کتابت نسخه، نسخه‌های خطی کتابخانه ملی

انستیتوی نسخه‌های خطی ترکمنستان (عشق آباد) و کتابخانه ملی عشق آباد، دارای شماری کثیر از نسخه‌های خطی فارسی و عربی است. در سال 1379 فهرست نسخه‌های خطی کتابخانه ملی عشق آباد به کوشش سیف‌الله مدبر (قم: کتابخانه آیت الله مرعشی) انتشار یافت. در سال 1383 نیز فهرست نسخه‌های خطی فارسی انستیتوی نسخه‌های خطی ترکمنستان به انضمام نسخه‌های خطی فارسی کتابخانه ملی عشق آباد به اهتمام علی صدرایی خویی مجال طبع یافت. در بخش نخست این فهرست، 345 عنوان و در ضمیمه آن 100 عنوان نسخه خطی معرفی شده است. چند نکته درباره این فهرست قابل ذکر است: نسخه‌های متعدد یک کتاب به ترتیب تاریخ کتابت، مرتب نشده است. جای چند نمایه نیز در بخش نمایه‌ها خالی است: نمایه محل کتابت نسخه، فهرست سالشماری کتابت نسخه‌ها و نمایه الفبایی آغاز و انجام آنها. وجود مقدمه‌ای نیز به زبان انگلیسی درباره فهرست مذکور برای استفاده تمام محققان حوزه‌های ایران‌شناسی و اسلام‌شناسی ضرورت داشت.

خلاصه ماشینی:

"در بخش نخست نسخه‌های 345 عنوان کتاب فارسی، موجود در انستیتوی نسخه‌های خطی ترکمنستان و در بخش ضمیمه فهرست حدود 100 عنوان کتاب فارسی در کتابخانه ملی عشق آباد آمده است. از آنجا که نسخه‌های کتابخانه ملی عشق آباد پیش از این به کوشش سیف الله مدبر فهرست شده است3، در بخش ضمیمه فقط مشخصات کتاب‌شناختی نسخه‌های فارسی کتابخانه ملی عشق آباد ذکر شده و برای مشخصات نسخه‌شناختی به فهرست مدبر ارجاع شده است. 4. از آنجا که معمولا مراجعه کنندگان به فهرست‌های نسخه‌های خطی ـ صرف نظر از زبانی که فهرست به آن نگاشته شده است ـ همه محققان حوزه‌های ایران‌شناسی و اسلام‌شناسی در تمام کشورها هستند، بهتر است که صفحه‌های عنوان و شناسنامه این فهرست‌ها به زبان انگلیسی نیز ذکر شود و در مقدمه‌ای به زبان انگلیسی توضیحات عمومی درباره فهرست، محتویات و روش و اختصارات آن بیاید."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.