Skip to main content
فهرست مقالات

بررسی تحولات بالقوه و چشم انداز بازار جهانی گاز طبیعی

نویسنده:

(35 صفحه - از 86 تا 120)

کلیدواژه ها :

تقاضا ،گاز طبیعی ،عرضه ،LNG ،OWEM ،WEO ،IEO ،محیطزیست

کلید واژه های ماشینی : گاز طبیعی، متر مکعب، مصرف، متر مکعب مصرف گاز طبیعی، مصرف گاز طبیعی، واردات، بازار جهانی گاز طبیعی، بازار، تقاضای گاز طبیعی، LNG

برمبنای دستاوردهای تجربی عملکرد مصرف کمی گاز طبیعی و مزیت‌های فنی، اقتصادی و زیست‌محیطی این حامل انرژی ارزشمند،غالب تحلیلگران نرخ‌های رشد سریع‌تر این سوخت را در مقایسه با سایر سوخت‌ها در دو دهه آینده پیش‌بینی‌ نموده‌اند. نتیجه مقایسه‌ای پیش‌بینی‌های سه مرجع عمده OWEM 3، WEO 4و IEO 5حاکی از افزایش سالانه حداقل 50 میلیارد متر مکعب و حداکثر 69 میلیارد متر مکعب مصرف‌ گاز طبیعی در اولین دهه آینده(2020-2010)می‌باشد که شرط سوق به سمت کرانه‌ بالا تداوم رشد اقتصادی،متنوع‌سازی سوخت‌ها و مشکلات بازار نفت عنوان شده‌ است. در دهه دوم پیش‌بینی‌ها حکایت از رشد سالانه بین 82 تا 88 میلیارد متر مکعب برای‌ تقاضای گاز طبیعی می‌نماید.کشورهای OECD 6در دهه اول بین 19 تا 23 میلیارد متر مکعب و در دهه دوم بین 30 تا 33 میلیارد متر مکعب از این اضافه تقاضا را به خود اختصاص خواهند داد.حدود 12 میلیارد متر مکعب نیز توسط کشورهای در حال گذار در هر سال بر تقاضا افزوده می‌شود. اضافه مصرف سالانه کشورهای درحال‌توسعه حدود 34 میلیارد متر مکعب در دهه‌ اول بوده که در دهه دوم به 44 میلیارد متر مکعب به‌طور متوسط در هر سال افزایش‌ می‌یابد. بنابراین علت عمده افزایش تقاضای گاز طبیعی در دهه‌های آتی بالا رفتن مصرف‌ کشورهای درحال‌توسعه و از بین آنها به‌ویژه افزایش مصرف کشورهای آسیایی این‌ گروه است.به‌ترتیب در کل 25 سال آینده 121 و 82 میلیارد متر مکعب بر حجم‌ مصرف چین و هند افزوده می‌شود که باعث می‌گردد بازار آسیایی گاز در 2 دهه آینده‌ به یکی از مهمترین قطب‌های مصرف گاز طبیعی جهان تبدیل شود. در رابطه باوجود ذخایر گاز طبیعی،محدودیت خاصی در سال‌های آینده وجود نخواهد داشت ولی تمرکز 75 درصد از ذخایر در مناطق خاورمیانه،اروپای شرقی و کشورهای شوروی سابق خود یک چالش عمده است که باعث تشدید وابستگی‌ مصرف انرژی به این مناطق خواهد شد. افزایش هزینه انتفال گاز طبیعی بصورت LNG 1و یا توسط خط لوله به لحاظ دور شدن مراکز مصرف از مراکز تولید،پی‌آمد همین پراکنش مناطق عرضه است و همین‌ امر موجب افزایش و توسعه پروژه‌های LNG شده است. 3/31 درصد از نیازهای مصرفی بازار،از کشورهای روسیه،3/56 درصد از طریق‌ کشورهای درحال‌توسعه و 5/12 درصد توسط کشورهای OECD تامین می‌شود. با توجه به اینکه ایران دارای دومین سطح ذخایر جهانی گاز طبیعی است و برغم‌ مصرف بالای داخلی و نیاز به حجم عمده‌ای برای تزریق به میادین نفتی خود،بنابه‌ فراخور سرمایه‌گذاری‌ها در این زمینه،و مشروط بر اقتصادی بودن صدور با توجه به‌ مقایسه هزینه‌های اکتشاف،استخراج و انتقال با قیمت‌های فروش،این عرصه،میدان‌ نسبتا مناسبی را برای تامین بخش دیگری از درآمدهای ارزی کشور فراهم می‌سازد.

خلاصه ماشینی:

"دوره افزایش یافته که باعث شده جمعا 475 میلیارد متر مکعب اضافه مصرف جهانی در مصرف گاز طبیعی جهان کمتر از 50 میلیارد متر مکعب بوده است. متر مکعب اضافه تقاضای جهانی گاز طبیعی را تخمین زده است درحالیکه برآورده IEO این دوره را 464 میلیارد متر مکعب و WEO اضافه تقاضای دهه اول را کمتر از 700 برآورد 824 میلیارد متر مکعب اضافه تقاضای احتمالی ارائه نموده و WEO نیز این‌ دست‌یافتنی‌تر از برآورد سالانه اضافه مصرف گاز طبیعی 120 میلیارد متر مکعب است‌ بر این اساس IEO آهنگ رشد مصرف سالانه گاز طبیعی در دو دهه آینده در World Energy Outlook 2004 OWEM نیز اضافه مصرف 25 سال آینده OECD را 575 میلیارد متر مکعب‌ اول نیز به‌ترتیب IEO افزایش مصرف احتمالی این گروه را 122 میلیارد متر مکعب، شده که تقاضای گاز طبیعی این مناطق به سه برابر حجم مصرف کنونی افزایش یابد، ماخذ: WEO 2004 مصرف گاز طبیعی را در طول 25 سال آتی در بین کشورهای درحال‌توسعه داشته‌ همان عامل اصلی انتظار رشد قابل توجه مصرف گاز طبیعی در کشورهای در حال‌ تلقی شده است و احتمالا 44 میلیارد متر مکعب افزایش مصرف احتمالی این کشور در میلیارد متر مکعب بر حجم تقاضای گاز طبیعی آنها افزوده خواهد شد،که روسیه به‌ تریلیون فوت مکعب)بیشترین افزایش را داشته است و ذخایر گاز طبیعی ایران نیز به‌ 212 میلیارد متر مکعب آن یا 5/12 درصد آن در کشورهای عضو OECD تولید خواهد میلیارد متر مکعب آن افزایش واردات اروپایی عضو OECD است و واردات گاز طبیعی‌"

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.