Skip to main content
فهرست مقالات

ارزیابی اقتصادی پروژه های تزریق گاز به مخازن نفتی در کشور

نویسنده:

ISC (18 صفحه - از 39 تا 56)

کلیدواژه ها :

تزریق گاز ،ازدیاد برداشت از مخازن نفت

کلید واژه های ماشینی : تزریق گاز ، گاز ، نفت ، تزریق گاز به مخازن نفتی ، میدان نفتی آغا جاری ، مخزن نفتی ، پروژه‌های تزریق گاز به مخازن ، نفت خام ، تزریق گاز به میدان نفتی ، اقتصادی

استفاده صحیح از منابع نفتی کشور، به منظور افزایش طول عمر آنها و برخورداری نسل‌های آینده از این ذخایر خدادای، ایجاب می‌کند تا با اتخاذ روش‌هایی برای حفظ و صیانت مخازن نفت تلاش شود.یکی ازاین‌روش‌ها، تزریق گاز به مخازن نفتی برای افزایش راندمان تولید است.این مقاله می‌کوشد تا با بررسی اجمالی روش‌های ازدیاد برداشت، روش تزریق گاز را مورد بررسی قرار داده و نکاتی که برای ارزیابی اقتصادی چنین پروژه‌هایی باید مورد توجه قرار داد را بیان دارد.در پایان این مقاله، اقتصاد یکی از طرح‌های تزریق گاز به میدان نفتی آغا جاری که یکی از میادین مهم نفتی کشور است، بررسی می‌شود.

خلاصه ماشینی:

"2. مطالعه اقتصاد بخش پایین دستی گاز به صورت بخشی مجزا از بالا دستی و تعیین قیمت مشخصی برای گاز طبیعی به ازای هر واحد، به صورتی که در خود ارزش ذاتی گاز، هزینه‌های تولید و انتقال از میدان گازی تا محل تزریق گاز را در برداشته باشد. در دو روش مذکور، در محاسبه درآمدها نیز، همان‌طور که اشاره شد علاوه بر مدنظر قرار دادن ارزش پولی حجم نفت اضافی ناشی از تزریق گاز، می‌توان حدود 70 تا 80 درصد کل مقادیر گازهای تزریق شده در مدت طرح را به عنوان درآمد لحاظ نمود؛ زیرا پس از پایان عمر مخزن نفت، گازهای تزریق شده 70 تا 80 درصد(با توجه به ماهیت فیزیکی مخزن)قابل استحصال خواهد بود. روند تولید نفت از میدان نفتی آغاجاری در سال‌های گذشته ماخذ: 2003 voN,eiznekcaM dooW,tcaF yeK irajahgA میدان نفتی آغا جاری تزریق شود، انتقال گاز پارس جنوبی به این میدان نفتی، سرمایه‌گذاری عظیمی را می‌طلبد. از جمله هزینه احداث خط لوله 512 کیلومتری انتقال گاز ترش فازهای 6، 7 و 8 پارس جنوبی به میدان نفتی آغا جاری در حدود 5/1 میلیارد دلار برآورد می‌شود که با در نظر گرفتن هزینه‌های بخش بالا دستی برای توسعه 3 فاز 6، 7 و 8 پارس جنوبی، کل سرمایه‌گذاری به 219/4 میلیارد دلار بالغ خواهد شد."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.