Skip to main content
فهرست مقالات

اتانول حاصل از توده های زیستی: سوخت جایگزین، جنبه های اقتصادی

نویسنده:

ISC (2 صفحه - از 107 تا 108)

کلیدواژه ها :

انرژیهای تجدیدپذیر ،بیوماس ،اتانول ،پیامدهای‌ اقتصادی (OECD)

کلید واژه های ماشینی : اتانول ، اتانول حاصل از توده‌های زیستی ، سوختهای فسیلی ، سوخت جایگزین ، فرآیند تبدیل توده‌های گیاهی ، دورریزهای کشاورزی به اتانول ، اقتصادی ، بخش کشاورزی مشاغل بخش ، تولید سوخت اتانول ، کشورهای پیشگام در تولید سوخت

این واقعیت که سوختهای فسیلی روزی به پایان خواهد رسید،مباحث مهمی را در مورد سوختهای جایگزین به وجود آورده است.سوخت زیستی حاصل از فرآیند تبدیل توده‌های گیاهی مانند نشاسته و سلولزهای موجود و بافتهای گیاهی‌ و دورریزهای کشاورزی به اتانول،یکی از بهترین این جایگزینها است.تغییرات‌ بنیادین فن‌آوری و تکامل روشهای بیولوژیکی هزینه این فرآیند را چنان کاهش‌ داده که استفاده از اتانول به جای سوختهای فسیلی،از نظر اقتصادی مقرون به‌ صرفه شده است. از آنجا که اتانول از گیاهان استخراج می‌شود و بخش کشاورزی مشاغل بخش‌ عمده‌ای از نیروی کار را فراهم می‌سازد،جایگزین‌سازی اتانول علاوه بر ایجاد اشتغال بیشتر،ارزش افزودهء بیشتری رانیز ایجاد می‌نماید.امروزه،رشد پایدار به‌ یکی از اهداف اصلی کشورها تبدیل شده است.در عین حال،سوختهای فسیلی‌ نیز مهمترین آلاینده هوا به حساب می‌آیند و از طریق انتشار گازهای گلخانه‌ای‌ مانند گازکربنیک،موجبات گرم شدن سیاره زمین و تخریب لایهء ازون و تحمیل‌ هزینه‌های اجتماعی را فراهم می‌کنند. متدلوژی مورد استفاده در این مقاله توصیفی و عملی بوده و نویسندگان سعی‌ کرده‌اند به این سؤال پاسخ دهند که آیا استفاده از اتانول از نظر اقتصادی قابل‌ قبول است یا خیر؟ در همین راستا،به بررسی تجربه امریکا و برزیل اتانول به‌عنوان کشورهای پیشگام در تولید سوخت اتانول پرداخته و پیامدهای تولید اتانول را نیز به صورت بسیار جامع مورد مطالعه قرار داده‌ایم.

خلاصه ماشینی:

"چکیده مقاله انگلیسیاتانول حاصل از توده‌های زیستی: سوخت جایگزین،جنبه‌های اقتصادی صمد آهنگر1-رحمان خوش اخلاق‌2علیمراد شریفی‌3چکیده این واقعیت که سوختهای فسیلی روزی به پایان خواهد رسید،مباحث مهمی را در مورد سوختهای جایگزین به وجود آورده است. سوخت زیستی حاصل از فرآیند تبدیل توده‌های گیاهی مانند نشاسته و سلولزهای موجود و بافتهای گیاهی‌ و دورریزهای کشاورزی به اتانول،یکی از بهترین این جایگزینها است. تغییرات‌ بنیادین فن‌آوری و تکامل روشهای بیولوژیکی هزینه این فرآیند را چنان کاهش‌ داده که استفاده از اتانول به جای سوختهای فسیلی،از نظر اقتصادی مقرون به‌ صرفه شده است. استادیار اقتصاد دانشگاه اصفهان rahmankh44@yahoo. استادیار اقتصاد دانشگاه اصفهان asharifi@istt. متدلوژی مورد استفاده در این مقاله توصیفی و عملی بوده و نویسندگان سعی‌ کرده‌اند به این سؤال پاسخ دهند که آیا استفاده از اتانول از نظر اقتصادی قابل‌ قبول است یا خیر؟ در همین راستا،به بررسی تجربه امریکا و برزیل اتانول به‌عنوان کشورهای پیشگام در تولید سوخت اتانول پرداخته و پیامدهای تولید اتانول را نیز به صورت بسیار جامع مورد مطالعه قرار داده‌ایم."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.