Skip to main content
فهرست مقالات

ارزیابی مقایسه ای کتابهای منتشر شده در زمینه برنامه ریزی کاربری اراضی شهری طی سالهای 82-1378

نویسنده:

علمی-پژوهشی/ISC (20 صفحه - از 44 تا 63)

کلید واژه های ماشینی : برنامه‌ریزی کاربری اراضی شهری ، زمینه برنامه‌ریزی کاربری اراضی شهری ، شهری ، کتاب ، زمین ، مدل ، برنامه‌ریزی کاربری زمین ، مدل یک‌پارچه برنامه‌ریزی کاربری اراضی ، کتابهای منتشر‌شده در زمینه برنامه‌ریزی ، کاربری زمین

ارزیابی مقایسه ای کتاب های منتشر شده در زمینه برنامه ریزی کاربری اراضی شهری طی سالهای 82-1378 پوراحمد احمد*,نیک پور عامر * گروه جغرافیای انسانی، دانشگاه تهران آشنایی با ابعاد مختلف برنامه ریزی کاربری اراضی، ابزاری مناسب جهت پیشبرد اهداف برنامه ریزی و حل مسایل شهرهای کشور است. در کشور ما برنامه ریزی شهری در معنای اصلی اش عمدتا در تهیه و انجام طرح های شهری خلاصه می شود که در این میان کاربری اراضی مهمترین رکن این طرح ها قلمداد می شود به طوری که در انجام و تهیه طرح ها حضوری پررنگ تر از سایر مطالعات دارد. در این مقاله مطالب پنج کتاب که با عنوان «برنامه ریزی کاربری اراضی شهری» در سالهای 82-1378 به چاپ رسیده مورد نقد و بررسی تطبیقی قرار گرفته است. به طوری که ضمن تشریح دید گاه های مولفان و تبیین نحوه برخورد آنها با یک موضوع مشترک، گستردگی، پیچیدگی و تنوع مقوله کاربری اراضی شهری نیز مشخص شده است. قابل ذکر است که هدف نگارندگان از بیان نقاط قوت و ضعف این کتابها تنها کمک به حل مساله و افزایش غنای علمی این آثار می باشد.

خلاصه ماشینی:

"اما باوجود سابقه 40 ساله در تهیه طرح‌های شهری‌ خلأیی بسیار جدی در زمینهء تألیف کتاب و تحقیق آکادمیک راجع به برنامه‌ریزی کاربری‌ اراضی در ادبیات علوم شهری کشور دیده می‌شود؛به‌طوری که اولین پژوهش‌های علمی در این زمینه مربوط به چاپ پنج کتابی است که با عنوان مشترک«برنامه‌ریزی کاربری اراضی‌ شهری»طی سالهای 82-1378منتشر شده است. نکته مهم اینجاست که از 11 مدل معرفی شده 7 مورد آن در کتاب‌ قبلی ایشان که با عنوان اصول و روش‌های برنامه‌ریزی منطقه‌ای در چهار سال قبل منتشر شد، دیده می‌شود(زیاری،1380،173-158)،که علاوه‌بر تکرار مکررات،این سؤال مهم را به‌ ذهن متبادر می‌سازد که آیا یک مدل می‌تواند در دو فضای جغرافیایی بسیار متفاوت یعنی‌ منطقه و شهر،کارا و مثمر ثمر واقع گردد؟که در صورت پاسخ مثبت،آیا می‌توان انتظار داشت که این مدل‌ها در دیگر فضاهای جغرافیایی نظیر محله،روستا و کشور نیز قابل ارایه‌ باشد؟!این‌رویه را می‌توان درمورد سایر مدل‌ها نیز مشاهده نمود؛برای مثال در صفحات‌ 139 تا 152 کتاب و در مبحث مدل‌های اقتصادی ایشان به پنج مدل جهت پیش‌بینی اقتصاد شهر اشاره نموده‌اند که عبارتند از:روش افزایش درآمد شهر،مدل اقتصاد پایه‌ای شهر (L. این‌ کتاب نه تنها مطالب مهم و نکات اصلی کتب پیشین برنامه‌ریزی کاربری اراضی را به‌ صورت موجز در خود جای داده است بلکه به مباحث جدیدی نیز اشاره می‌کند که برای‌ اولین بار مطرح شده است؛مباحثی نظیر مطالعات رفتارشناسی،زیبایی‌شناسی،ارزیابی کاربری‌ اراضی شهری،مالیات‌بندی و دخالت مستقیم دولت که همگی از جمله عناوینی می‌باشد که‌ آن را در سایر منابع منتشر شده نمی‌توان پیدا نمود."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.