Skip to main content
فهرست مقالات

اندازه گیری کارایی فنی فعالیت های عمران شهری (با استفاده از روش DEA: مورد مطالعه استان همدان)

نویسنده:

علمی-پژوهشی/ISC (22 صفحه - از 133 تا 154)

کلید واژه های ماشینی : کارایی ، اندازه‌گیری کارایی فنی ، شهرداری ، اندازه‌گیری کارایی ، شهری ، استان همدان ، نتایج اندازه‌گیری کارایی فنی شهرداری‌های ، کارایی فنی ، عمران شهری ، بازده‌ی متغیر نسبت به مقیاس

د پرسنل و مساحت محدوده‌ خدماتی محاسبه نمود. نتایج تحقیق بیانگر آنست که در تمام سالها کمتر از50%شهرداری‌ها کاملا کارا بوده‌اند که می‌توانند به عنوان الگوی واحدهای ناکارا قرار گیرند.همچنین در طول سالهای مورد بررسی،شهرداری‌های دمق،فیروزان قهاوند و ملایر همواره کارایی صددرصد داشته‌اند،در حالی که بسیاری از شهرداری‌ها هرگز نتوانستند به کارایی کامل دست یابند.

خلاصه ماشینی:

"Banker,Charnes and Cooper 5-معرفی نهاده‌ها و ستانده‌ها در این تحقیق با استفاده از یکی از روشهای برنامه‌ریزی خطی ناپارامتریک به نام‌ DEA ، کارایی فنی برای 02 شهرداری استان همدان اندازه‌گیری شده است. نهاده‌ها عبارتند از: -درآمد کل 02 شهرداری استان همدان به صورت عملکرد و سالانه -تعداد پرسنل 02 شهرداری برای 5 سال -مساحت محدوده خدماتی هرکدام از شهرداری‌ها ستانده: -کل هزینه‌های وظیفه عمران شهری به صورت عملکرد و سالانه اطلاعات مربوط به نهادها و ستانده از استانداری همدان و شهرداری‌های استان همدان‌ مقیاس و روش چند مرحله‌ای انجام شده است و از هر دو حالت نهاده محور و ستانده‌ محور نیز قابل محاسبه است. نتایج اندازه‌گیری کارایی با استفاده از مدل بازدهی متغیر نسبت به مقیاس و ستانده محور به شکل زیر قابل ارائه است: -در هر سال میزان کارایی فنی تمام شهرداری‌های استان همدان تعیین گردیده است و همچنین شهرداری‌های کارا و ناکارا مشخص شده‌اند که به ترتیب از سال 7731 تا 1831، 62/23%،04%،04%،از شهرداری‌ها کاملا کارا بوده‌اند. پیشنهادات -می‌توان با معرفی شهرداری‌های الگو به هریک از شهرداری‌های ناکارا و مسئولان‌ اجرایی آنها برای تغییر هزینه‌های عمران شهری در جهت افزایش کارایی و عملکرد بهینه‌ واحدهای ناکارا برنامه‌ریزی نمود،بدین شکل که برای هر شهرداری ناکارا مقادیر مطلوب‌ هزینه‌های عمران شهری دقیقا مشخص شده است و در صورتی این واحدها می‌توانند به‌ کارایی کامل دست یابند که میزان نهاده‌ها و ستانده خود را به همان مقدار تعیین شده تغییر دهند."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.