Skip to main content
فهرست مقالات

جایگاه ارزش ها و اصول اخلاقی در آینده نگاری فناوری

نویسنده:

ISC (24 صفحه - از 61 تا 84)

کلیدواژه ها :

اصول اخلاقی ،ارزش‌های اجتماعی ،آینده‌نگاری فناوری ،روش‌های آینده‌نگاری

کلید واژه های ماشینی : فناوری، آینده‌نگاری، آینده، آینده‌نگاری فناوری، اصول اخلاقی، اصول اخلاقی در آینده نگاری، ارزش ها و اصول اخلاقی، الگوی اجرایی برنامه آینده‌نگاری فناوری، اجتماعی، آینده‌نگاری فناوری ـ روش‌های آینده‌نگاری

آینده‌نگاری فناوری یکی از ابزارهای مهم در حوزه سیاست‌گذاری صنعت و فناوری می‌باشد. مسلما تحقق پیش‌نیازهای بهره‌گیری از چنین ابزاری بر توفیق آن مؤثر است. بررسی متون و ادبیات موضوع، بیانگر الزام‌های و پیش‌نیازهای متعددی است که یکی از مهمترین آنها، عوامل اجتماعی و فرهنگی هستند. در این مقاله، پس از ارائه مطالبی در زمینه ادبیات آینده‌نگاری فناوری، ابتدا به تشریح ضرورت توجه به ارزش‌های اجتماعی و فرهنگی در فرآیند آینده‌نگاری خواهیم پرداخت و در ادامه نیز با توجه به تعاریف و روش‌های ارائه شده در جهت لحاظ نمودن این ارزش‌ها در فرآیند، پیشنهاد خود را طرح می‌کنیم.

خلاصه ماشینی:

"توجه به مباحث مطرح شده و همچنین بررسی رویکرد سایر کشورها، مشخص کننده این موضوع است که پرداختن به چنین ابزارهایی برای بسیاری از کشورها به امری بدیهی تبدیل گردیده است (چنانچه بررسی تجارب بسیاری از کشورها نشان می‌دهد سالانه مبالغ هنگفتی صرف سرمایه‌گذاری در حوزه تعیین اولویت‌های اقتصادی و فناوری می‌گردد)، لیکن در کشور ما تا کنون فعالیت جدی در این زمینه صورت نگرفته است و فعالیت‌های محدود برخی مراکز دولتی و خصوصی نیز نتوانسته ضرورت این مسئله را به صورت کامل تبیین نماید. جدول 3- تقسیم‌بندی روش‌های مختلف آینده‌نگاری بر اساس معیارهای موجود روش ها ارزشی اکتشافی عددی شبه عددی کیفی سری های زمانی پانل مدل های تصمیم گیری تحلیل تصمیم شبیه سازی سیستم های دینامیکی درخت وابستگی سناریو تحلیل تأثیر متقابل تحلیل روند دلفی تحلیل دنباله ای فناوری ها طوفان مغزی تحلیل ریخت شناسی - فرآیند اجرایی آینده‌نگاری و ضرورت انطباق آن با ویژگی‌های کشور هدف یکی از مباحث کلیدی در برگزاری یک برنامه آینده‌نگاری، طراحی و تدوین فرآیند اجرایی و یک برنامه عملیاتی برای آن است. نتیجه‌گیری همان‌طور که ذکر شد ملاک‌های ارزشی ‌ـ ‌اخلاقی به دو دسته تقسیم می‌شوند و با توجه به تعریف ارائه شده از این دو نوع شاخص‌ و تفاوت ماهوی ب) نحوه دخیل نمودن ارزش‌های تاکتیکی در فرآیند آینده‌نگاری: با توجه به اینکه این دسته از ارزش‌ها تعیین کننده مسیر حرکتی نیستند و عمدتا بر نحوه و کیفیت حصول به هدف تأکید دارند لذا می‌توان لحاظ نمودن آنها را در مراحل دیگری انجام داد."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.