Skip to main content
فهرست مقالات

آشفتگی مفاهیم سیاسی در ایران معاصر

نویسنده:

ISC (26 صفحه - از 69 تا 94)

کلیدواژه ها :

سنت ،تجدد ،آشفتگی (و بحران) مفاهیم ،کژتابی

کلید واژه های ماشینی : سیاسی، آشفتگی مفاهیم سیاسی در ایران، مفاهیم سیاسی در ایران، علوم سیاسی، دین، مفاهیم، ایدئولوژی، سیاست، ایران معاصر، بحران

مفاهیم سیاسی در ایران معاصر چنان به هم آمیخته‌اند، که سبب به وجود آمدن نوعی آشفتگی و بحران مفاهیم در این زمینه شده‌اند. منشأ این بحران به چند امر باز می‌گردد: ویژگی‌های خاص رشته علوم سیاسی، خصوصیات مفاهیم سیاسی در ایران، رویارویی سنت (و دین) با تجدد و بالاخره کژتابی مفاهیم. قسمت دوم مقاله از آشفتگی مفاهیم سیاسی زیر در ایران معاصر بحث می‌کند: سیاست و علوم سیاسی، دولت، مشروعیت نظام سیاسی، ایدئولوژی، چپ و راست، حزب، جامعه مدنی و مردم سالاری.

خلاصه ماشینی:

"غنی‌نژاد در نقد کاتوزیان معتقد است به راحتی نمی‌توان اصطلاحاتی همچون «خلق»، «توده» و مردم را در مقابل nation گذاشت، چرا که اولا در خود اروپا هم این واژه ابهام دارد، و ثانیا باید به تحول جوامع سنتی به جوامع مدرن و جدایی و تقابل بین قدرت سیاسی (دولت) و جامعه مدنی (مردم) توجه کنیم. 44 از آن جا که در مقاله‌ای به تعریف سیاست، علم سیاست، علوم سیاسی و فلسفه سیاسی پرداخته شده،45 در این جا تنها به طرح چند پرسش اکتفا می‌شود: ـ در کدام منبع در دسترس ما بین سیاست، علم سیاست، علوم سیاسی، فلسفه سیاسی، اندیشه سیاسی و نظریه‌های سیاسی تفکیک دقیقی وجود دارد؟ ـ در کدام متن علوم سیاسی به زبان فارسی، نسبت فلسفه سیاسی، فلسفه سیاست و فلسفه علم سیاست به شکل کامل توضیح داده شده است؟46 ـ آیا بین فلسفه سیاسی تحلیلی و فلسفه سیاسی قاره‌ای (بر اروپا) تمایز قائل شده‌اند؟ ـ تفاوت دقیق کلام سیاسی و فلسفه سیاسی در چیست؟ ـ اگر «فلسفه سیاسی» به وصف «اسلامی» متصف شود، چه تفاوتی با کلام سیاسی خواهد داشت؟ چگونه است که کتابی با عنوان فلسفه سیاسی اسلام در ایران چاپ می‌شود،47 ولی به «فلسفه سیاسی» مربوط نیست، و دو سال بعد به «سیاست در اسلام» تغییر نام می‌یابد؟!"

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.