Skip to main content
فهرست مقالات

کنترل های ارزی و سرمایه ای؛ موانعی فرا روی تجارت

نویسنده:

مترجم:

علمی-پژوهشی/ISC (34 صفحه - از 197 تا 230)

کلید واژه های ماشینی : صادرات، تجارت، کنترل‌های ارزی، واردات، نرخ ارز، شاخص، تعرفه، صادرات کشورهای در حال توسعه، کنترل‌های سرمایه‌ای و ارزی، موانع تعرفه‌ای و کنترل‌های ارزی

مقاله حاضر، اثر کنترل‌های ارزی و سرمایه‌ای بر تجارت را در قالب مدل جاذبه که درآن صادرات دو جانبه بستگی به فاصله موجود میان کشورها، اندازه و ثروت آنان و موانع تعرفه‌ای و کنترل‌های ارزی و سرمایه‌ای دارد، مورد بررسی قرار می‌دهد. میزان و اندازه کنترل‌‌های مزبور به وسیله شاخص‌های یکتا [1] اندازه‌گیری می‌شود. نتایج به‌دست‌آمده حاکی از آن است که کنترل‌های ارزی، بسته به میزان و درجه آزادسازی نظام‌های ارزی کشورها، یک مانع جزئی بر سر راه تجارت هستند در حالی که کنترل‌های سرمایه‌ای، صادرات کشورهای در حال توسعه و در حال گذار را به طرز مهم و معنی‌داری تقلیل می‌دهد. بنابراین، آزادسازی‌های بیشتر حساب سرمایه می‌تواند تجارت را به میزان قابل توجهی رونق بخشد.

خلاصه ماشینی:

"تفسیر دیگری که درباره این نتیجه می‌توان ارایه داد، این است که کنترل‌های سرمایه‌ای به مفهوم وسیع آن (یعنی شامل کنترل‌های سرمایه‌ای و کنترل‌ها بر پرداخت‌های جاری و انتقالات که برای جلوگیری از فرار از کنترل سرمایه به کار گرفته می‌شوند) مانع با اهمیتی بر سر راه تجارت هستند. علت این امر را می‌توان به کنترل‌های سرمایه‌ای منتسب نمود که صادرات دوجانبه به اقتصادهای در حال توسعه و در حال گذار را به نحو قابل توجهی کاهش می‌دهد ولی فقط دارای اثر منفی جزئی بر صادرات دو جانبه کشورهای صنعتی است. جمع‌بندی و ملاحظات پس از بررسی تجزیه و تحلیل‌ نتایج فوق می‌توان گفت که به طور کلی در سال 1996 کنترل‌های سرمایه‌ای و ارزی مانع مهم و معنی‌داری بر سر راه تجارت بوده است و البته این نتیجه‌گیری در عمل به سطح توسعه اقتصادی و نوع کنترل‌ها بستگی داشته است. این نتایج منعکس کننده متغیر و متفاوت بودن درجه آزادسازی در میان کشورها و هم‌چنین انواع کنترل‌ها است: کنترل‌های ارزی یا کنترل‌ بر پرداخت‌های جاری وانتقالات در سطح جهان در حد وسیعی از میان برداشته شده‌اند در حالی که کنترل‌ها بر جریان سرمایه کماکان در بسیاری ازاقتصادهای در حال توسعه و درحال‌گذار، و نه در کشورهای صنعتی، به قوت خود باقی است. دو ستاره مبین ضریبی است که به لحاظ آماری در سطح 95 درصد معنی‌دار است جدول 6 – مدل جاذبه با کنترل‌های ارزی و سرمایه‌ای: نتایج اصلی تمام کشورها کشورهای صنعتی کشورهای در حال توسعه و درحال گذار //(2a)/(2b)/(2c)/(2a)/(2b)/(2c)/(2a)/(2b)/">(2a) //(2a)/(2b)/(2c)/(2a)/(2b)/(2c)/(2a)/(2b)/">(2b) //(2a)/(2b)/(2c)/(2a)/(2b)/(2c)/(2a)/(2b)/">(2c) //(2a)/(2b)/(2c)/(2a)/(2b)/(2c)/(2a)/(2b)/">(2a) //(2a)/(2b)/(2c)/(2a)/(2b)/(2c)/(2a)/(2b)/">(2b) //(2a)/(2b)/(2c)/(2a)/(2b)/(2c)/(2a)/(2b)/">(2c) //(2a)/(2b)/(2c)/(2a)/(2b)/(2c)/(2a)/(2b)/">(2a) //(2a)/(2b)/(2c)/(2a)/(2b)/(2c)/(2a)/(2b)/">(2b) (2c) C *37."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.