Skip to main content
فهرست مقالات

ارزیابی مؤلفه های کالبدی فضاهای عمومی و تأثیر آن در احساس امنیت اجتماعی شهروندان بابلسر

نویسنده:

علمی-پژوهشی/ISC (22 صفحه - از 131 تا 152)

کلیدواژه ها :

فضاهای عمومی ،احساس امنیت اجتماعی ،بابلسر ،مولفه های محیطی

کلید واژه های ماشینی : فضاهای عمومی شهر بابلسر ، مؤلفه‌های کالبدی فضاهای عمومی ، امنیت ، آلودگی ، احساس امنیت اجتماعی شهروندان بابلسر ، کالبدی ، جرم ، احساس امنیت اجتماعی ، امنیت اجتماعی ، منیت اجتماعی

این مقاله تلاش نموده است که با شناسایی شاخص­ها و عوامل موثر بر ویژگی­های محیطی و تاثیر آن در امنیت اجتماعی، به بررسی آن در فضاهای عمومی پارک و خیابان‌های پرتراکم شهر بابلسر بپردازد. روش تحقیق از نوع تحلیلی- تبیینی است و به منظور دستیابی به نتایج دقیق‌تر، با استفاده از شاخص­های ترکیبی و در قالب پرسشنامه، دیدگاه کاربران منتخب در دو فضای مطالعه شده (پارک‌ها و خیابان‌های پرتراکم) مورد بررسی قرار گرفت. اطلاعات پرسشنامه با استفاده از نرم­افزار آماری SPSS مورد پردازش قرارگرفت و از آزمون­هایی نظیر آزمون t تک نمونه‌ای، ضریب همبستگی پیرسون، رگرسیون چند متغیره و تحلیل مسیراستفاده شده است. یافته­های تحقیق بیانگر آن است که فضاهای مورد مطالعه در معرض تهدید عواملی چون: ازدحام، فرم فضا، آلودگی بصری، آلودگی نور و آلودگی محیطی نیستند. همچنین، رابطه مستقیم و معناداری میان مولفه‌های محیطی و امنیت اجتماعی وجود دارد، در عین حال نتایج تحلیل مسیر هم نشان می­دهد که عوامل محیطی (29/.) و پس از آن نور (283/0) بیشترین تاثیر را در ارتقاء احساس امنیت اجتماعی فضاهای عمومی شهر دارند.

خلاصه ماشینی:

"0821 جدول 9- نتایج آزمون t یک طرفه برای وضعیت کالبدی (1392) مأخذ: مطالعات میدانی نگارندگان در یک جمع‌بندی می‌توان اشاره نمود که رضایت‌مندی کاربران استفاده‌کننده از فضاهای عمومی شهر بابلسر از وضعیت شاخص‌ها و ویژگی‌های مورد بررسی کالبدی امنیت بدین منوال است: آلودگی نمادی، آلودگی صوتی و دسترسی و شبکه ارتباطی در وضعیت متوسط رو به پایین، مقیاس، آسایش بصری و محیطی در وضعیت متوسط ازدحام، فرم فضا، آلودگی بصری، آلودگی نور و آلودگی محیطی در وضعیت متوسط رو به بالا قرار گرفته است اما با توجه به این نکته که شاخص‌ها و ویژگی که در وضعیت متوسط رو به بالا قرار گرفته‌اند بالاترین میانگین رضایت‌مندی از آنها در حد 3. درنهایت می‌توان گفت که در شهرهای ایران از جمله بابلسر که به عنوان نمونه مورد بررسی قرارگرفت با ارتقای شاخص‌های مرتبط با امنیت اجتماعی ازجمله طراحی مناسب فضاهای عمومی، استفاده از نورپردازی مناسب، نظارت فعال مردمی که در نتیجة انسجام و همبستگی افراد متعلق به محدوده‌های جغرافیایی مشخص به وجود می‌آید و حضور تعداد مشخصی از مردم در فضای شهری در کنار ویژگی‌های کالبدی فضا می‌تواند در ارتقا احساس امنیت و افزایش دسترسی پذیری نمادین نقش داشته باشد و دراین صورت است که می‌توان انتظار داشت جرایم و بزهکاری‌های اجتماعی کمتری درجامعه رخ داده و شاهد امنیت بیشتر برای شهروندان باشیم."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.