Skip to main content
فهرست مقالات

استفاده از تحلیل ضریب تکاثری برای تنظیم برنامه توسعه و مدیریت جهانگردی

نویسنده:

ISC (28 صفحه - از 67 تا 94)

کلید واژه های ماشینی : ضریب تکاثری، جهانگردی، تحلیل ضریب تکاثری، اقتصاد، هزینه، درآمد، ضریب تکاثری درآمد، تغییر هزینه‌کرد جهانگردان بر اقتصاد، محاسبه ضریب تکاثری، هزینه‌کرد جهانگردان بر اقتصاد ملی

تحلیل‌گران اقتصاد جهانگردی،اثر ناشی از تغییر هزینه کرد جهانگردان‌ بر اقتصاد ملی را با بهره‌گیری از محاسبه تعداد دفعاتی که این مبلغ بین‌ بنگاه‌های مختلف تجاری دوباره هزینه می‌شود تا به تدریج از چرخه‌ اقتصادی خارج گردد اندازه‌گیری می‌کنند.جمع مبلغ هزینه کرد جهانگرد به‌ جهت این چرخش در اقتصاد افزایش می‌یابد.این افزایش اثر تکاثری‌ نامیده می‌شود.تصمیم‌گیران و برنامه‌ریزان توسعه گردشگری،اهمیت‌ اقتصادی این صنعت را از طریق ردیابی اثرات مخارج جهانگردان بر فروش،درآمد و اشتغال در یک کشور توجیه می‌کنند.ضرایب تکاثری، اثرات ثانویه مخارج جهانگردان بر اقتصاد ملی را تعیین می‌کنند.این مقاله روشهای مختلف توصیه شده برای محاسبه ضریب تکاثری را معرفی و تنگناهای استفاده از این ضرایب در برنامه‌ریزی‌ها را تشریح می‌کند. ملاحظه می‌شود که محاسبه ضرایب تکاثری،ساده نیست.محدودیت‌ اصلی آنست که نمی‌توان به طور دقیق تعیین کرد بنگاه‌های تجاری و خانوارها درآمد ناشی از مخارج جهانگرد را کجا و برای چه هزینه می‌کنند. به همین جهت ضرایب تکاثر تخمین زده می‌شوند.تنگناهای استفاده از ضریب تکاثری نیز در این مقاله بررسی شده است.

خلاصه ماشینی:

"این مقاله روشهای مختلف توصیه شده برای محاسبه ضریب تکاثری را معرفی و خانوارها درآمد ناشی از مخارج جهانگرد را کجا و برای چه هزینه می‌کنند. ضریب تکاثری نیز در این مقاله بررسی شده است. است و هرچه سطح توسعه اقتصادی کشور میزبان نازکتر باشد،شدت این‌ قسمتی از این درآمد ممکن است از طریق کارکنان خا رجی به بیرون از کشور نشت کند. اگر چه این ارز در کشور مقصد هزینه می‌شود اما بخشی از آن به‌ جهانگردی نیز مانند اغلب فعالیتهای دیگر اقتصادی،وابسته به تولید کالا و یا خدمات است. اثرات آن ها به کمک تحلیل ضریب تکاثری قابل بررسی است. زیرا برای محاسبه ضریب تکاثری درآمد جهانگردی روشهای مختلفی‌ مقدار ضریب تکاثری درآمد جهانگردی را برای برخی مناطق و کشورهای‌ جهانگردان در اقتصاد ملی را نشان می‌دهد: (به تصویر صفحه مراجعه شود) انواع ضرایب تکاثری جهانگردی تغییر در هزینه جهانگرد به درآمد مستقیم ایجاد شده از آن. القایی حاصل از یک تغییر در هزینه جهانگرد به درآمد مستقیم ایجاد شده‌ تغییر در هزینه کرد جهانگرد که موجب آن تغییرات شده است . ضریب تکاثری درآمد جهانگردی از نظر بسیاری از کشورها به عنوان‌ تعیین اثرات اقتصادی یک تغییر در هزینه جهانگردی را ارائه می‌کنند. ضریب تکاثری درآمد عبارت است از: این مخارج محلی اضافی ناشی از درآمد افزوده شده،تأثیرات بعدی‌ای ایجاد می‌کند که موجب تحرک فعالیتهای اقتصادی می‌شود این بنیان مدل داده-ستانده برای محاسبه ضریب تکاثری است. پنجم،محاسبه ضریب تکاثری ممکن است منجر به تصمیم برای توسعه‌ اما در مورد هزینه صرف شده برای تحصیل این درآمد"

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.