Skip to main content
فهرست مقالات

درآمدی بر جامعه شناسی جنگ و نیروهای نظامی (قسمت آخر)

مترجم:

(22 صفحه - از 123 تا 144)

کلید واژه های ماشینی : جنگ ، نظامی ، ارتش ، سیاسی ، نیروهای نظامی ، جنگ و نیروهای نظامی ، سربازان ، جامعه ، نیروهای مسلح ، پروس

ترجمه مقاله«جامعه شناسی جنگ و نیروهای نظامی»از دایرة المعارف بریتانیکا در 4 قسمت تهیه شده است که آخرین قسمت آن را در این شماره می‌خوانید.در قسمت اول این مقاله تئوریها و علت‌های جنگ مورد بحث قرار گرفته مشروحی نیز پیرامون رویکردهایی در باب کنترل جنگ ارائه شده است.در قسمت دوم و سوم ویژگیهای کلی نیروهای مسلح و مسائل و مشکلات سازمانی آنها آمده است.این قسمت به روند تاریخی نیروهای نظامی، و نیروهای نظامی و جامعه می‌پردازد. از آنجا که محور بحث، عمدتا روند تاریخی نیروهای نظامی در کشورها و جوامع اروپایی و غربی است.لذا به هیچ وجه نمی‌تواند در برگیرنده همه ابعاد لازم مساله باشد.بلکه می‌توان آن را، در واقع در آمدی بر جامعه شناسی جنگ و نیروهای نظامی تلقی کرد.

خلاصه ماشینی:

"همچنین کشورهای دیگر شروع به تقلید از آن نموده، با طولانی کردن خدمت اجباری، و بکارگیری تجهیزات سنگینتر برای آمادگی‌های نظامی، ارتش توده‌ای را ایجاد کردند، سرانجام، پس از سال 1870 بود که مفهوم«ملت درنیروی مسلح 73{L (smra ni noitan) L}»شکل واقعی بخود گرفت، و این درست مصادف با زمانی بود که تمام قدرت امپراتوریهای اروپایی و ژاپن نظام وظیفه عمومی را مطرح کردند. تنها از قرن 19 است که سخن از روابط نظامی و غیر نظامی با یک مفهوم واضح ممکن شده است و این نه به خاطر این بوده است که ارتش به صورت یک نهاد تخصصی شده با فرمانده حرفه‌ای جدای از بقیه جامعه در آمده، بلکه به خاطر این بود که درقرون 17 و 18 محدوده اقتدار سیاسی متوجه شخص پادشاه می‌شد، و نخبگان نظامی یک بخش تجزیه ناپذیر آریستوکراسی یا نخبگان اجتماعی را تشکیل می‌دادند. در کشورهای پیشرفته رابطه ارتش باحکومت به این صورت است که بحث اعمال قدرت کمتر از به توافق رسیدن برای تحمل بار سنگین منافع ویژه نظامی مورد توجه قرار می‌گیرد. میلیتاریسم با ویژگیهای مختص بخود موقعی می‌تواند وجود داشته باشد که نیروهای نظامی با تقویت بنیه اقتصادی و اجتماعی خود-منافع شخصی خود را که به قیمت آسایش عمومی تمام می‌شود، مورد توجه قرار دهند، در این صورت نیروی نظامی در چهار چوبه سیاسی کشور به صورت طیفلی در می‌آید. یکی از پیامدهای نوع سنتی نیروی نظامی، وجود همان سرباز پیاده ساده است که توسط یک یگان موتوری محدود حمایت می‌شود که هنوز در بسیاری از کشورهای دنیا به عنوان یک سلاح قطعی قدرت مورد استفاده قرا می‌گیرد؛هر چند که این مورد، وزن سنگینی روی منابع کشورهای فقیر است."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.