Skip to main content
فهرست مقالات

تهیه طرح تحقیق برای یک تحقیق اجتماعی

نویسنده:

مترجم:

(8 صفحه - از 39 تا 46)

کلید واژه های ماشینی : اطلاعات ، تحقیق ، جمع‌آوری اطلاعات ، طرح تحقیق ، روشهای جمع‌آوری اطلاعات ، مرحله نوشتن برنامه تحقیق ، نوشتن ، کامپیوتر ، نوشتن طرح تحقیق ، برنامه

هنگامی که موضوع تحقیق (2) ، فرمول بندی و آنچه که باید مورد مطالعه قرار گیرد، تعیین شد، باید وسایل عملی اجرای طرح تحقیق را مشخص کرد.این مرحله نوشتن برنامه تحقیق (3) است که در آن، تمام نقشه برای انجام طرح، باید بر اساس یک نظم منطقی مرتب شود تا مورد قضاوت و ارزیابی قرار گیرد.هدف از نوشتن طرح تحقیق برای عده‌ای از پژوهشگران، تلاش برای گرفتن مجوز تأمین هزینه‌های تحقیق است.خواه، هدف شما گرفتن چنین مجوزی باشد، یا نه، نوشتن یک طرح تحقیق مفید خواهد بود.من با استفاده از روشی همانند جولیان سایمون(1969)، یک سری از مراحل را، که برای تکمیل یک پروژه باید یکایک آنها را طی کرد، مشخص نموده‌انم.توضیح این مطلب که شما چگونه هر یک از این مراحل را برای رسیدن به هدفهای پروژه تحقیق انجام می‌دهید، برنامه یا طرح را پدید می‌آورد.

خلاصه ماشینی:

""یازده مرحله یک طرح تحقیق" گام اول-تعریف عنوان تحقیق در برنامه پیشنهادی شما، عنوان تحقیق باید به طریقی ارائه شده باشد که بتوان آن را به روشنی در زمینه اجتماعی عام مربوط به آن قرار داد. گام دوم-مشخص کردن اطلاعات موجود در رابطه با موضوع تحقیق عنوانهای یک تحقیق اجتماعی معمولا"با موضوعات متفاوت و متعددی ارتباط دارند و محقق باید در انتخاب مناسبترین مطالب برای بررسی، دقت به خرج دهد. به هر حال، معانی مشخصی که شما به این مفهومها نسبت می‌دهید، باید تعریف شده باشند، سپس باید یک روش مناسب برای اندازه گیری مفاهیم مذکور بیابید ویا ایجاد کنید. گام چهارم-تعیین یک روش مناسب برای جمع آوری اطلاعات در طرح تحقیق، شما باید توضیح دهید که چگونه اطلاعات‌[مورد نیاز]را جمع آوری خواهید کرد و کدامیک از منابع اطلاعاتی موجود را عملا"مورد استفاده قرار خواهید داد. گام پنجم-تأملی بر هدف، ارزش و اخلاقیات تحقیق وقتی عنوان، پیشینه، تدقیق مفاهیم و روشهای اصلی برای جمع آوری اطلاعات ارائه شد، زمان معرفی هدف، ارزش و توجه و به اخلاق تحقیق فرا می‌رسد. گام هشتم-جمع آوری اطلاعات [روشهای متعددی برای جمع آوری اطلاعات وجود دارد]هر یک از گونه‌های جمع آوری‌ اطلاعات، ملاحظات خاص خود را دارند که قبل از شروع تحقیق باید[آنها را]کاملا"مورد نظر قرار داد. در یک‌[تحقیق‌]میدانی، این کار معمولا"خیلی مشکل بتواند صریح و دقیق باشد و شما ممکن است هنگام ورود به میدان، لزوم ایجاد تغییراتی را[در روش جمع آوری اطلاعات‌]احساس کنید. گام یازدهم-ارائه نتایج ممکن است اطلاعات لازم برای یک تحقیق کامل جمع آوری شده باشد، اما تا وقتی نتیجه و یافته‌های تحقیق نوشته نشده باشند، تحقیق کامل نخواهد بود."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.