Skip to main content
فهرست مقالات

ادبیات انقلاب اسلامی

نویسنده:

(26 صفحه - از 69 تا 94)

کلید واژه های ماشینی : ادب ، ادبیات ، ادبیات انقلاب اسلامی ، شعر ، غزل ، خورشید ، عاشورا ، مفهوم ادب و ادبیات ، دیوان امام ، عرفان

در این مقاله، نویسنده سعی دارد تا با تعمق در مفهوم ادب و ادبیات، به موضوع ادبیات انقلاب اسلامی بپردازد و نقش ادبیات را بعد از انقلاب، با توجه به شکلگیری خاص آن، در محتوا و صورت اشعار و نیز در متون بررسی و تحلیل نماید. وی در این نوشتار، به شاعران انقلابی و اشعار آنان نیز اشاراتی مختصر نموده و معتقد است؛ اشعاری که از درون انقلاب زاده شده‌اند، تنها به لفظ و معانی زمینی نمی‌پردازد و شاعر تنها برای دل خود و خوشایند عموم شعری نمی‌سراید، بلکه از سرودن اشعار و بیان متون ادبی، پیامی دارد که در پس آن معنا نهفته است. پس لازمه چنین معانی پربار و غنی، قوت و استحکام در صناعات لفظی و معنوی بوده که در این دوران نیز بسیار شکوفا گردیده است. همچنین در بخش‌هایی از این مقاله، مؤلف به غزلیاتی نغز و پر مغز از امام(ره) اشاره نموده که در نوع خود به لحاظ شخصیت والای آن بزرگوار، درخور تأمل و تعمق بیشتر است. در پایان نویسنده این گونه نتیجه گرفته است که ادبیات انقلاب اسلامی، با توجه به ویژگیهای مبرهن و خاص خود، ادبیاتی است متعهد، از مردم، برای مردم و در راستای بیان مسائل مردم. بنابراین، چنین ادبیاتی نمی‌تواند برای تفنن و عاری از پیام و رسالت باشد، و پویایی این نوع ادبیات، آن را در خدمت تعالی انسان اجتماعی و انسان متعالی در می‌آورد.

خلاصه ماشینی:

"در ذیل چند بیت از قصیده توحیدیه وی نقل می‌شود: ای بر سریر ملک ازل تا ابد خدا وصف تو از کجا و بیان من از کجا؟ تنها تویی که هستی و غیر از تو هیچ نیست ای هرچه هست و نیست به تنهاییت گوا بار امانتی که نهادی به دوش من باری بود که پشت فلک می‌کند دوتا روزی که کلک دوست «بلاللولا» نوشت طی شد حساب کار شهیدان کربلا ای پرتو عیان نهان در ظهور خویش «یا من لفرط نوره فی نوره اختفا» جام محبت تو به صهبای معرفت بر تشنگان وادی حیرت زند صلا یا رب تجلی تو به غیب و شهود چیست جز جان و تن نواختن از هدیه هدی تأثیر فرهنگ عاشورا بر شعر پس از انقلاب اگر در حادثه خونبار عاشورا، جان انسان‌های آزاده به درد آمد و در سوگ سالار شهیدان اشک ریختند، و اگر گویندگان و شاعران آگاه و ژرف اندیش، در رثای حسین (ع) و مظلومیت او و یاران شهیدش آثار ارزشمندی نگاشتند و سرودند و فریاد این مظلومان همیشه تاریخ را به گوش جهانیان رسانید، امروز نیز شاعران و نویسندگان دردآشنا، هوشمند و آگاه، ظلم و ستم بیداد طاغوتیان و مقاومت مردانه و جاودانه امت اسلامی و رهبری بی‌نظیر امام خمینی(ره) را در قالب شعر و سرود و کلماتی آهنگین و ادیبانه با بیانی شیوا به گوش تمام انسانهای آزاده می‌رسانند."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.