Skip to main content
فهرست مقالات

نگرشی بر روند یکپارچه سازی اراضی کشاورزی و آثار اقتصادی آن بعد از انقلاب اسلامی

نویسنده:

کلید واژه های ماشینی : کشاورزی ، تعاونی ، تولید ، پراکندگی ، روستایی ، شرکت‌های تعاونی تولید ، روند یک‌پارچه سازی اراضی کشاورزی ، تولیدات کشاورزی با رشد جمعیت ، زمین ، تعداد شرکت‌های تعاونی تولید روستایی

یکی از مسائل مهمی که در دهه‌های اخیر فرا راه کشاورزی ایران قرار داشته شکل پراکندگی و تعدد قطعات زمین‌ها بوده است. پراکندگی قطعات و کوچکی آن یکی از دشواریها و موانع اصلی در راه افزایش تولید و نهایتا توسعه کشاورزی است. در سال‌های گذشته تولیدات کشاورزی با رشد جمعیت متناسب نبوده است و از سوی دیگر کوچک بودن واحدهای تولید کشاورزی و پراکندگی آنها تنگناهایی را در کار تولیدات کشاورزی ایجاد کرده است. تنگناهایی چون تجهیز و آماده سازی بستر تولید، انجام امور زیربنایی و استفاده از ماشین‌آلات، بالا بردن کمی و کیفی محصولات و افزایش راندمان در زمینه‌های مختلف. کارشناسان و دست‌اندرکاران کشاورزی در بیشتر موارد راه حل این مسائل را در استفاده از شیوه تعاونی که در جوامع روستایی ایران ریشه دیرینه دارد دانسته‌اند. طی سه دهه گذشته خصوصا پس از انقلاب تعداد قابل توجهی روستا و مزرعه تحت پوشش این قبیل تعاونی‌ها قرار گرفته‌اند. در این مدت مسؤولان این شرکت‌ها تجربه‌هایی اندوخته‌اند و کشاورزان عضو با نحوه کار این شرکتها آشنایی پیدا کرده‌اند. اکنون دیگر سخنی از ضروری بودن یا نبودن این نوع تعاونی‌ها نیست بلکه سخن در این است که چگونه باید باشند. سخن در این است که شرکت‌های تعاونی تولیدی موجود را به چه نحو می‌توان فعالتر کرد و تعاونی‌های جدید را چگونه تشکیل داد.

خلاصه ماشینی:

"با ورود تراکتور و ابزار جدید و کمباین و دروگر به عرصه کشاورزی ایران و از بین رفتن تدریجی گاوکاری و استفاده از نهاده‌های جدید مسئله پراکندگی قطعات به عنوان مانعی بر سر راه رشد تولید و پیشرفت کشاورزی تجلی یافت و روزبه‌روز محسوس‌تر شد هر چند مسؤلان کشاورزی وقت به فکر چاره افتادند تا این معضل را حل کنند و در زمینه ایجاد شرکت‌های سهامی زراعی، تعاونی‌های تولید و کشت و صنعت؛ و بالأخره قطب‌های کشاورزی با هدف یکپارچه‌سازی زمین‌های پراکنده و بوجود آوردن امکان بهره‌برداری منطقی از زمین و ماشین‌آلات و آب و شبکه‌های آبیاری اقداماتی بعمل آورند اما متاسفانه به بعد اجتماعی و انسانی آن توجه کمتری شد و در جهت ترویج و توجیه آن فعالیت زیادی صورت نگرفت و امکان جلب مشارکت واقعی کشاورزان به سوی چنین کاری فراهم نشد. ـ متشکل شدن تواناییهای فردی و مادی ـ پرورش استعدادهای خلاق کشاورزی در زمینه‌های مختلف تولیدی و مدیریت ـ توزیع عادلانه امکانات موجود و نهاده‌ها ـ تسهیل ارائه خدمات فنی ادارات دولتی و نهادهای انقلابی ـ حداکثر استفاده مطلوب از ماشین‌آلات و ادوات کشاورزی ـ کشت یکپارچه ـ کاهش هزینه‌های تولید، افزایش میزان تولید و بالا رفتن سطح رفاه تولیدکنندگان ـ جلب اعتماد کشاورزان به مشارکت در کارهای جمعی با توجه به اینکه در سال‌های گذشته رشد تولیدات کشاورزی با رشد جمعیت متناسب نبوده است، مسئله تأمین غذا برای جمعیت فعلی و افزایش سالانه جمعیت کشور از منابع داخلی و فراهم آوردن فرصت‌های کاری و اشتغال حداقل برای نصف افزایش جمعیت سالانه در بخش کشاورزی نیاز به تلاش‌های عظیم زیربنایی و تغییرات اساسی در ساختار و نظام‌های بهره‌برداری و پیوندهای مستحکم بین منابع آب و خاک و نیروی کار و سرمایه دارد."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.