Skip to main content
فهرست مقالات

توسعه شبکه ملی دیتا، چالش های فراروی و تهدیدهای متوجه امنیت ملی

نویسنده:

(52 صفحه - از 76 تا 127)

کلید واژه های ماشینی : اطلاعات، فناوری اطلاعات، فناوری اطلاعات و ارتباطات، شبکه، تهدید، امنیت، توسعه شبکه ملی دیتا، اینترنت، امنیت ملی، ملی

فناوری اطلاعات فرصت‌های بی نظیری در اختیار بشریت قرار داده است ولی مشابه با هر فناوری نوظهور در جهان، چالش هایی نیز به دنبال دارد. سرقت اطلاعات، خرابکاری از کاراندازی سیستم‌های رایانه‌ای، کلاهبرداری و جاسوسی از جمله تأثیرات مخرب فناوری اطلاعات برای حیات بشری است. توسعه اینترنت در جوامع و گسترش آن حتی به درون منازل و محل‌های کار مردم و نیز جهان شمول بودن و وجود خطرات بالقوه آن، سازمان‌ها و دولتها را با چالش‌های جدیدی روبه‌رو ساخته است. گسترش فزاینده فناوری اطلاعات و ارتباطات به تحول و دگرگونی در ابعاد مختلف مؤلفه‌های اقتصادی، سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و نظامی منجر خواهد شد و مجموعه فعالیت‌ها در زمینه‌های تولیدی، بهره‌برداری، بانکداری، برقراری ارتباطات با رایانه‌های شبکه‌بندی شده را دستخوش تغییرات جدی قرار خواهد داد... قدر مسلم آن است که همگام با توسعه روزافزون فناوری اطلاعات، ابزارها و شیوه‌های مختلف تهاجمی نیز به سرعت گسترش یافته و توان تخصصی و درجه پیچیدگی نفوذگران عامل تخریب یا غارت سیر صعودی پیدا کرده است. علاوه بر پیچیدگی روزافزون ابزارهای مورد استفاده در حملات رایانه‌ای، بر شمار عاملانی که قدرت یورش علیه زیرساخت‌ها را دارند هم روز به روز افزوده می‌شود. در مقاله حاضر به عنوان ‌ای از یک رساله حجیم تلاش شده است که به توسعه شبکه ملی دیتا، چالش‌های فراروی و تهدیدهای متوجه امنیت ملی عنایت شده و در ضمن بذل توجه به این مهم، آن را در حوزه امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران مطمح نظر قرار دهد.

خلاصه ماشینی:

"به عنوان مثال اگر یک دولت ضعیف از نظر منابع طبیعی دارای معادنی از فلزات استراتژیک باشد ولی فناوری استخراج و بهره‌برداری از آنها را نداشته باشد ضمن اینکه دارا بودن این معادن جزو پتانسیل‌های بالقوه آن کشور محسوب می‌شود معهذا نمی‌توان آن را به عنوان یک عامل در دسترس، برای مقابله با مشکلات و تهدیدات مورد استفاده قرار داد لذا این عامل از دایره محاسبات ملی کنار می‌رود. برای تشخیص نیات کشورهای دیگر موارد زیر باید مورد بررسی قرار گیرد: 1 ـ منافع ملی کشور هدف 2 ـ اهداف کشور هدف 3 ـ سیاست‌های کشور هدف 4 ـ دکترین واصول پذیرفته شده کشور هدف 5 ـ تعهدات کشور هدف نسبت به دیگر کشورها 6 ـ اراده ملی کشور هدف 7 ـ عملکردها با این توضیحات، ملاحظه می‌گردد که در محیط مجازی (سایبر) برای شناخت آسیب‌پذیری‌های ملی و سپس پی بردن به تهدیدهای آن، لازم است در این فضا یک بررسی جامع از وضعیت محیط ملی داشته باشیم و از رهگذر این بررسی‌ها نقاط قوت و ضعف داخلی را در برخورد با این پدیده بدست آوریم. اقدامات پدافندی از نقطه نظر دفاعی مشکل است که بتوان مشخص نمود حمله از کدام قلمرو برخاسته است؛ اگر سیستم کامپیوتری مورد هجوم قرار گرفته است آیا در اثر بازی جوانان سرکش و ماجراجوست یا یک سازمان جنایی مشغول دزدیدن شماره کارت‌های اعتباری است و یا یک شرکت رقیب داخلی یا خارجی می‌خواهد اسرار تجاری را بدست آورد و یا یک گروه خرابکاری می‌خواهد به زیرساخت حیاتی کشور آسیب برساند؟ خوشبختانه بسیاری از روش‌های دفاعی در مقابل طیفی از حملات، کارساز می‌باشند و نیازی به تعیین قلمرو برای اقدام دفاعی متناسب با آن نیست."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.