Skip to main content
فهرست مقالات

بررسی همگرایی سیگما و بتا (مطلق) بین کشورهای عضو اوپک (آزمون فرضیه سولوو سوان) 2004-1970

نویسنده:

علمی-پژوهشی/ISC (22 صفحه - از 135 تا 156)

کلید واژه های ماشینی : همگرایی، کشورهای عضو اوپک، GDP، بررسی همگرایی GDP سرانه، پراکندگی GDP سرانه واقعی، بررسی همگرایی سیگما و بتا، پایه آزمون فرضیه همگرایی سیگما، کشور عضو اوپک در دوره، آزمون فرضیه سولوو سوان، فرضیه

در این مقاله با استفاده از مدل رشد سولو وسوان به بررسی همگرایی GDP سرانه یازده کشور عضو اوپک در دوره 2004-1970 می‌پردازیم. برای این منظور سه نوع همگرایی‌، یعنی همگرایی درون کشوری، همگرایی بین کشوری و پراکندگی در GDP سرانه واقعی، مورد بررسی قرار می‌گیرد. نتایج تحقیق نشان می‌دهد که فرضیه همگرایی در درون کشورهای عضو اوپک مورد تأیید قرار می‌گیرد. سرعت همگرایی در بین کشورهای عضو اوپک نیز 043/0 برآورد شده است، به این معنا که هر سال درحدود 4 درصد از شکاف موجود میان GDP سرانه واقعی این کشورها از بین می‌رود. همچنین بر پایه آزمون فرضیه همگرایی سیگما، پراکندگی GDP سرانه واقعی کشورهای عضو اوپک در طی زمان روند نزولی دارد.

خلاصه ماشینی:

"در این مقاله با استفاده از مدل رشد سولو ‐ سوان به بررسی همگرایی در GDP سرانه واقعی گروهی از کشورهای تولیدکننده نفت که همگی آن‌ها از نظر ساختار اقتصادی به شدت وابسته به درآمدهای حاصل از فروش نفت هستند و سازمانی را تحت عنوان اوپک تشکیل داده‌اند، می‌پردازیم. معادله فوق را به این صورت نیز می‌توان بازنویسی کرد : log ( Yit ) = a + ( 1- b ) log ( Yi,t-1) + Uit با این مقدمه، با استفاده از آمارهای GDP سرانه واقعی و با کمک نرم افزار Eviews برای دوره 2004-1970، فرضیه وجود همگرایی (b) را در میان 11 کشور عضو سازمان اوپک مورد آزمون قرار می‌دهیم. آزمون همگرایی b (مطلق) بر حسب GDP سرانه واقعی بین کشورهای عضو اوپک یک مفهوم ضمنی و مهم مدل رشد سولو و سوان آن است که یک گرایش عمومی برای همگرا شدن به سطح یکسانی از درآمد(یا تولید) سرانه بین کشورها وجود دارد. ] نمودار (2) متوسط رشد GDP سرانه واقعی در مقابل تولید سرانه واقعی کشورهای خاورمیانه طی سالهای 2004-1970 به این ترتیب فرضیه سوم مطرح شده در این مقاله نیز به اثبات می‌رسد به این معنا که طبق پیش‌بینی‌های مدل سولو - سوان می‌توان گفت که شکاف بین تولید سرانه واقعی کشورهای عضو اوپک در طی زمان کاسته می‌شود و این کشورها به حالت پایدار مشابهی همگرا می‌شوند. همچنین نتایج این تحقیق نشان داد که همگرایی سیگما در بین کشورهای عضو اوپک مورد تأیید قرار می‌گیرد چراکه بر اساس نتایج، پراکندگی GDP سرانه واقعی این کشورها طی سال‌های 1970 تا 2004 روند نزولی داشته است."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.