Skip to main content
فهرست مقالات

ساختار قصه در قصص‌الأنبیاء کسایی

نویسنده:

علمی-پژوهشی (وزارت علوم)/ISC (28 صفحه - از 55 تا 82)

کلیدواژه ها :

قرآن ،عناصر داستان ،قصص‌الأنبیاء کسایی ،ساختار قصه ،بنمایه

کلید واژه های ماشینی : قصص ، انبیاء ، کسایی ، قصص الأنبیاء کسایی ، ساختار قصه ، ساختار قصه در قصص‌الأنبیاء کسایی ، داستان ، قصـه ، سلیمان ، موسی

«قصص‌الأنبیاء» کسایی اثری است به زبان عربی که به قلم محمدبن عبدالله کسایی نگارش یافته است. هویت واقعی نویسندة آن به درستی معلوم نیست. این اثر با نام‌هایی همچون «بدء الدنیا و قصص‌الأنبیاء»، «قصص‌الأنبیاء و المبتدا» و «بدءالخلق و قصص‌الأنبیاء» در جوامع اسلامی، به‌ویژه در میان عوام رواج داشته است. انسجام در ساختار قصه‌ها، این کتاب را به یک متن ادبی داستانی تبدیل کرده ‌است. نویسنده در تصنیف قصه‌های خود، از قصص قرآن و روایات تاریخی بهره گرفته است و کتاب را با چاشنی تخیل آمیخته است. قصه‌های این کتاب در دو دسته قابل بررسی است: قصه‌هایی در آفرینش هستی (امور نخستینه؛ مثل لوح، قلم، عرش، کرسی، بهشت، دوزخ و ...) و قصه‌های پیامبران. مهم‌ترین بخش داستانی کتاب، به قصة پیامبران اختصاص دارد. در این پژوهش، انواع قصه و تحلیل ساختاری آن به همراه بررسی عناصر داستان و برشمردن بنمایه‌های قصص‌الأنبیاء کسایی به اجمال مورد بررسی قرار می‌گیرد.

خلاصه ماشینی:

"در این پژوهش ، انواع قصـه و تحلیـل سـاختاری آن بـه همـراه بررسـی عناصر داستان و برشمردن بنمایه های قصص الأنبیاء کسایی به اجمال مورد بررسی قـرار میگیرد. ادیان الهی و کتاب های آسمانی همچون قرآن ، انجیـل و تورات در بر دارندة حقایقی است که اغلب آنها به شکل قصه بیان شده است و شرح زنـدگانی انبیاء و پیام و اهداف رسالت آنها را به صورت روایی در خود جای داده اند. ماجرای این قصه ها به زمان های بسیار کهن باز مـیگـردد و در اغلب آنها مقوله هایی نظیر آفرینش لوح ، قلم ، عرش ، کرسی، چگونگی پیدایی آسمان و افلاکیان ، بهشت و دوزخ ، آفرینش جن و انس ، صفات ابلیس ، قصۀ آفرینش آدم و دیگر انبیاء الهی ساختار قصه را سامان مـیبخشـد. یکی از این منابع ، کتابی است با نـام Biblical Prophets in the Qur'an and Muslim Literature اثر Roberto Tottoli که به زبان ایتالیایی نوشته شده اسـت و بـه وسـیلۀ Michael Robertson بـه زبـان انگلیسـی ترجمه و از سوی انتشارات Hall &Routledge Chapman به سـال ٢٠٠٩ مـیلادی در ٢٢٧ صفحه منتشر شده است . ». کسـایی برای نشان دادن زمان رویدادها در قصه های خود، اغلـب از ظـروف زمـانی اسـتفاده مـی نمایـد؛ شعیب یکی از دختـران خـود را بـه عقـد موسـی درمـی آورد و شـرط مـی کنـد: «هشـت سـال گوسفندان مرا بچرانی و اگر ده سال تمام بچرانی، آن از مروت تو باشد» (کسـایی، بـیتـا، الـف : ١٣٥ الف )."


برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.