Skip to main content
فهرست مقالات

(AHP) رتبه بندی تولیدات صنعتی کشور به روش فرآیند تحلیل سلسه مراتبی

نویسنده:

علمی-پژوهشی/ISC (16 صفحه - از 69 تا 84)

کلید واژه های ماشینی : صنایع، رتبه‌بندی تولیدات صنعتی کشور، AHP، اطلاعات، رتبه‌بندی، گزینه‌های برتر گروههای صنعتی، ISIC، اقتصادی، وزارت صنایع، ساخت

توجه به هدایت منابع محدود به سوی صنایع اولویت‌دار و مطالعه در زمینه مزیت کشور در تولیدات صنعتی امری ضروری است. در این تحقیق تعیین صنایع اولویت‌دار و شناسایی مزیت کشور در تولیدات صنعتی با استفاده از دو دسته فاکتورهای مختلف اقتصادی و غیراقتصادی انجام و فعالیت‌های صنعتی در61 گروه براساس سیستم طبقه‌بندی بین‌المللی[1] ISIC3 با استفاده از مدل "فرایند تحلیل سلسله مراتبی[2] AHP" رتبه‌بندی شده است. نتایج به دست آمده نشان می‌دهد که بهترین گزینه یا رتبه اول مربوط به "ساخت محصولات کانی غیرفلزی طبقه‌بندی نشده در جای دیگر" (کد269 ـ ISIC) و پایین‌ترین رتبه مربوط به "گروه ساخت فراورده‌های کوره کک" (کد 231 - ISIC) است. این گزینه‌ها می‌توانند در تعیین سیاست‌ها و جهت‌گیری‌های آتی توسعه صنعتی مورد استفاده قرار گیرند.

خلاصه ماشینی:

"در این تحقیق تعیین صنایع اولویت‌دار و شناسایی مزیت کشور در تولیدات صنعتی با استفاده از دو دسته فاکتورهای مختلف اقتصادی و غیراقتصادی انجام و فعالیت‌های صنعتی در61 گروه براساس سیستم طبقه‌بندی بین‌المللی[1] ISIC3 با استفاده از مدل "فرایند تحلیل سلسله مراتبی[2] AHP" رتبه‌بندی شده است. در این مطالعه، رجحان و اولویت گروه‌های صنعتی نسبت به یکدیگر طی مراحل سه‌گانه زیر تعیین گردیده است: 1ـ تعیین شاخص‌های ارزیابی 2ـ‌ بیان ارتباط شاخص‌ها به صورت یک مدل ریاضی 3ـ اولویت‌بندی 61 گروه صنعتی با استفاده از مدل فرآیند تحلیل سلسله مراتبی (AHP) 1. در مطالعه حاضر، به منظور رتبه‌بندی صنایع و تعیین صنایع اولویت‌دار، روش‌ها و تکنیک‌های مختلف تعیین گزینه برتر از جمله روش‌های ناپارامتری مثل روش‌های بهینه‌یابی، روش‌های کمی نظیر تحلیل هزینه ـ فایده (هانسن 1369)، روش‌های مالی مثل زمان بازگشت سرمایه، روش ارزش خالص کنونی[4] NPV و روش نرخ بازده داخلی[5] IRR [6] و روش‌های کیفی مانند فرآیند تجزیه و تحلیل سلسله مراتبی (AHP) مورد بررسی قرار گرفت. جمع‌بندی و ملاحظات در این تحقیق ابتدا تلاش گردید تا رتبه‌بندی صنایع بر اساس شاخص‌های دهگانه انجام گیرد، اما به دلیل عدم دسترسی به اطلاعات و آمار مربوط به ارزبری (حدود 20 مورد از 61 گروه صنعتی) ناگزیر محاسبه‌ها بر اساس 9 شاخص اقتصادی و غیراقتصادی صورت پذیرفت و عامل ارزبری از محاسبات حذف گردید. در نهایت روش فرآیند تحلیل سلسله مراتبی از طریق نرم‌افزار Expert Choice برای تعیین رتبه‌بندی صنایع مورد استفاده قرار گرفت ونتایج به صورت اعداد مختلف که بیانگر وضعیت گوناگون صنایع است حاصل شد که بالاترین رتبه مبین وضعیت مناسبترگروه صنعتی در مقام مقایسه با سایر گروه‌های صنعتی است."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.