Skip to main content
فهرست مقالات

دیدگاه سیستمی در الگوسازی دینامیک از اقتصاد: نقش و مفهوم عرض از مبدأ

نویسنده:

علمی-پژوهشی/ISC (24 صفحه - از 63 تا 86)

کلید واژه های ماشینی : الگو ، سیستم ، سیستم ، اقتصاد ، جمله عرض از مبدأ ، رگرسیون ، سیستمی در الگوسازی دینامیک ، الگوسازی دینامیک از اقتصاد ، الگوسازی ، مفهوم جمله عرض از مبدأ

استفاده صحیح از هر ابزاری به دانش به کارگیری آن ابزار وابسته است. در بیشتر الگوهای اقتصادسنجی، رگرسیون‌های خطی (یا شبه خطی) مورد استفاده قرار می‌گیرند. این در حالی است که جمله عرض از مبدأ[1] همواره در این الگوها، اعم از الگوهای مصرف، صادرات، واردات، سرمایه‌گذاری و غیره، دیده می‌شود؛ کوچک و معنادار نبودن آن مورد بحث واقع می‌شود و اغلب از آمارة t-student کوچکی برخوردار است، به طوری‌که ترجیح حذف آن موضوعیت دارد. در الگوسازی دینامیک با نگرش سیستمی[2] اعمال جمله عرض از مبدأ نمی‌تواند همواره جایگاه منطقی داشته باشد. در این مقاله پس از تبیین نقش و مفهوم جمله عرض از مبدأ با توجه به دینامیک الگو، مواردی که به کارگیری آن می‌تواند بی‌معنا تلقی شود، توضیح داده شده است. این مبحث نظری از طریق الگوسازی برای نمونه‌ای عینی (الگوی مصرف) تبیین و تکمیل شده است.

خلاصه ماشینی:

"پس براساس (10) و معادل با حالت چند ورودی ـ تک خروجی (MISO) برای (2) خواهیم داشت: (15) اگر رابطه (15) تنها بر حسب متغیرهای اندازه‌گیری شده ورودی و خروجی نوشته شود، این رابطه معادل است با: (16) با توجه به اینکه مختصات نقطه تعادل ثابت است، عبارت رگرسیون (16) دارای یک جمله ثابت به نام عرض از مبدأ خواهد بود که برابر است با: (17) با نگرشی از یک زاویه دیگر، اگر سیستم مورد بررسی بازای ورودی ثابت u0، شرط (13) را احراز نموده و یک سیستم پایدار (از نظر ورودی ـ خروجی) باشد، نقطه تعادل الگو به صورت زیر محاسبه می‌شود. ] شکل 2ـ نقاط تعادل و مسیر گذار از یک نقطه به نقطه دیگر در حالت گذار به بیان ریاضی، فرض کنید پاسخ معادلات (22)، به عنوان حالتی از معادلات (12) که در آن متغیر مستقل زمان نیز می‌تواند داخل در بردار ورودی‌ها فرض شود، مجموعه نقاط تعادل سیستم را در اختیار گذارد: (22) حال اگر نقطه E0 با مختصات مکمل جفت پاسخ معادلات دینامیک غیرخطی (22) باشد، بدیهی است که با تغییر شرایط ناشی از گذر زمان و تغییر در ورودی‌ها، برای بردار ورودی نقطة دیگری به نام E1 با مختصات به صورت جفت پاسخ معادلات فوق بوده و به عنوان پاسخ نقطه تعادل در فضای حالت حاصل خواهد شد که به طور مسلم متفاوت از است. در این صورت نیز حتی با وجود جزء ثابت در g(0) بازهم شکل تابعی )p=p(y; فاقد جزء ثابت، یعنی عرض از مبدأ خواهد بود: (25) توجه شود که استدلال فوق در حالت کلی و تنها با فرض صدق معادلاتی مانند (4) تا (6) برای سیستم اقتصاد صادق است."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.