Skip to main content
فهرست مقالات

بهره گیری از تکنولوژی جدید و گزینش مجلات هسته دو روش مقابله با افزایش حق

نویسنده:

ISC (18 صفحه - از 107 تا 124)

کلید واژه های ماشینی : مجلات هسته، قیمت، کتابخانه، پزشکی، اشتراک، عنوان مجله هسته پزشکی، افزایش، افزایش قیمت، هزینه، قیمت مجلات

هزینه اشتراک سالانه مجلات علمی مرتبا در حال افزایش است. در دهه 1970 بطور متوسط همه ساله 11 درصد بر قیمت مجلات افزوده شد. این رقم در دهه 1980 به 14 درصد رسید. تفاوت ارزش ارز کشورها، استفاده از کارگزاران خارجی و دریافت با واسطۀ مجلات موجب می‌شود که میانگین قیمت مجلات برای کشورهای در حال توسعه بسیار بیشتر از ارقام فوق باشد. شناسائی مجلات هسته (کلیدی) هر رشته و تهیه آنها، تهیه میکروفیلم مجلات کم مراجعه، برقراری مجموعه‌سازی مشترک بین کتابخانه‌ها و استفاده از تکنولوژی جدید، روشهائی هستند که کتابخانه‌ را قادر می‌سازند با بودجه محدود، درصد مطلوبی از نیازهای مراجعان به کتابخانه را پاسخگو باشد.

خلاصه ماشینی:

"برآورد میانگین افزایش حق اشتراک مجلات علمی طی سالهای 1975 تا 1979 بترتیبی که در جدول 1 منعکس شده است، نشان می‌دهد که در آن دوران همه ساله حدود 11 درصد بر هزینه اشتراک مجلات پزشکی افزوده می‌شده است. بویژه که درصدهای ذکر شده در جدول بیانگر میانگین افزایش قیمت است و در مورد تک‌تک مجلات وضع می‌تواند از این بدتر نیز باشد. برونروگافمن با بررسی استنادهای مقالات چاپ شده در این 35 عنوان مجله، مجلاتی را که حداقل دو درصد از کل استنادها را بخود اختصاص داده بودند به صورت مجلات مهم خود افزودند و بدین ترتیب به 102 عنوان مجله در 31 رده از موضوعات پزشکی دست یافتند (صورت پیوست عناوین این مجلات را مشخص کرده است. محاسبه قیمت 35 عنوان مجله هسته پزشکی که دانشگاه اهواز تهیه می‌کند نشان داد که در سال 1988 بطور متوسط برای هر عنوان 26 درصد بیش از رقمی که در خود مجله مشخص شده پرداخت گردیده است. به بیانی دیگر اگر قیمت هر عنوان مجله برای یک کتابخانه امریکائی در سال 1988 چهارده درصد گرانتر از 1987 بوده است، این رقم برای کتابخانه دانشگاه پزشکی اهواز تا 40 درصد رسیده است. نتیجه‌گیری برآورد شده است که در حال حاضر 50000 عنوان مجله در موضوعات علوم و تکنولوژی منتشر می‌شود و هر ساله بین 2 تا 4 درصد به تعداد آنها افزوده می‌گردد (Lancaster, 1989, 409)."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.