Skip to main content
فهرست مقالات

بررسی مسأله یکسویگی زبانی در افراد دو زبانه فارسی- انگلیسی (مطالعه یک مورد خاص)

نویسنده:

ISC (10 صفحه - از 67 تا 76)

کلید واژه های ماشینی : فارسی، انگلیسی، آزمایش، افراد دو زبانه، گوش چپ و نیمکره راست، بررسی یکسویگی زبانی در افراد، بررسی مسأله یکسویگی زبانی، مسأله یکسویگی زبانی در افراد، زبانه فارسی، مغز

در آزمایشی که جهت بررسی یکسویگی زبانی در افراد دو زبانه فارسی- انگلیسی انجام گرفت شانزده فرد دوز‌بانه فارسی- انگلیسی با تعداد مساوی زن و مرد مورد آزمایش قرار گرفتند. نصف از هر گروه را افراد دو زبانه مسلط و نصف دیگر را افراد دو زبانه غیرمسلط تشکیل می‌داد. این آزمایش به روش دو سو شنوائی[3] و در وضعیت‌های درون زبانی[4] و میان زبانی[5] انجام گردید. نتایج آزمایشات نشان داد که تفاتی که در یکسویگی زبانی بین زبان اول (فارسی) و زبان دوم (انگلیسی) در هیچ یک از وضعیت‌ها وجود ندارد. در هر دو وضعیت دوزبانه‌های مسلط کمتر از دو زبانه‌های غیرمسلط راست‌گوش برتر[6] بودند. این بدین معنی است که با پیشرفت مهارت زبانی گوش چپ و نیمکره راست مغز فعال‌تر می‌شوند.

خلاصه ماشینی:

"[7] سئوالی که امروزه مطرح است این است که آیا این موضوع در افراد دوزبانه یا چند زبانه نیز صادق است؟ تحقیقاتی که در این مورد انجام گرفته نتایج ضد و نقیضی داشته است[8] علت این امر را می‌توان در روش و ابزاری که جهت سنجش در آزمایشات بکار می‌رود و نیز در سن، جنسیت، چپ یا راست دست بودن، چگونگی یادگیری زبان دوم و مشخصه‌های زبانی بررسی نمود. [10] تحقیق حاضر با نمونه قرار دادن مقاله‌ای[11] تحت عنوان یکسویگی زبانی در افراد دو زبانه فرانسوی- انگلیسی به بررسی این امر پرداخته است که: 1- دو زبان فارسی و انگلیسی چگونه در مغز تنظیم می‌شوند. 2- آیا پیشرفت در زبان دوم تغییری در وضع نیمکره مسلط مغز از نظر کنترل زبانی در افراد دو زبانه فارسی – انگلیسی ایجاد می‌نماید یا خیر؟_______________________________ 9. یافته دیگر ما در این مورد که پیشرفت در زبان دوم فعالیت گوش چپ و نیمکره راست مغز را افزایش می‌دهد نیز با نتیجه‌گیری آلبانیز (1985) موافق است."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.