Skip to main content
فهرست مقالات

نقد تاریخی دیدگاه گلدزیهر درباره آگاهی پیامبر از جاودانگی و جهان شمولی اسلام

نویسنده:

(20 صفحه - از 63 تا 82)

کلیدواژه ها :

گلدزیهر ،محمد غزالی ،جهان شمولی اسلام ،تطور فقه

کلید واژه های ماشینی : گلدزیهر، اسلام، نقد تاریخی دیدگاه گلدزیهر، پیامبر، الشریعة فی الاسلام، نقد، العقیدة، عربی، قرآن، کتاب

ایگناتس گلدزیهر (1850 1921م) شرق شناس یهودی الاصل مجارستانی، از مستشرقان مشهور و پرآوازه است که آثار متعددی در باب اسلام دارد. او در دشمنی با اسلام شهره است و در یکی از آثارش که به زبان عربی با عنوان العقیدة و الشریعة فی الاسلام ترجمه شده، درباره اسلام نظریاتی مغرضانه و دور از واقعیت مطرح کرده است. در این مقاله، یکی از ادعاهای او مبنی بر اینکه اسلام تنها محدود به نیازهای عصر پیامبر بوده است، نقد و بررسی می شود.

خلاصه ماشینی:

"این مستشرق از ارکان مستشرقان و از جمله افراد زیرک و هوشیار ایشان است، و شک نیست که بسیاری از اصول و مصنفات اسلامی را خوانده است؛ ولی او از آغاز قرائت و کتابت خود چیزی جز قلبی آکنده از تکذیب اسلام در سینه نداشته، و به همین سبب همواره می کوشد تا از هر چیز و هر جا دلیلی بر کذب محمد(صلی الله علیه وآله) و مجعول بودن قرآن و ساختگی بودن سنت به دست آورد، و به خیال خود ثابت کند که اسلام به کلی، از آغاز پیدایش تا کنون مجموعه ای از افترائات و مجعولات بوده است. اکنون با وجود این همه نصوص و تصریحات چگونه می گویند محمد(صلی الله علیه وآله) به هنگام تأسیس دین خود نمی دانست که چه می کند، و فرجام کارش چیست، و جهان به زودی دین او را خواهد پذیرفت؟ و چطور «گلدزیهر» بر پایه این پندار غلط نتیجه می گیرد که اسلام برای تشریع قوانین به منظور سامان بخشیدن به زندگی امت ها و نژادها صلاحیت فقهی ندارد؟!27 آگاهی و پیشگویی پیامبر از گسترش جهانی اسلام افزون بر آیات قرآن، که از همان دوران مکه، یعنی دوران غربت و فشار و آزار بر مسلمانان و سال های آغازین رسالت پیامبر، از جهان شمولی اسلام خبر داده، شواهد و اسناد پرشماری در سیره و تاریخ برجاست که نشان می دهد پیامبر از پیروزی های آینده دین و امتش بر قدرت های بزرگ آن روزگار آگاهی داشت و این پیروزی را به یارانش بشارت می داد و مسلمانان در عصر نخستین خلفا که اوج فتوحات بود، این پیشگویی ها را به یاد داشتند و این امر موجب دلگرمی آنان و امید به پیروزی می شد."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.