Skip to main content
متن و ترجمه بیش از 393,000 حدیث شیعه در پایگاه نورحدیث ...
فهرست مقالات

بازخوانی دیدگاه مونتگمری وات در مورد نبوت پیامبر اعظم (ص)

نویسنده:

(24 صفحه - از 157 تا 180)

کلیدواژه ها :

وحی ،پیامبراکرم(صلی الله علیه وآله) ،تخیل خلاق ،مونتگمری وات ،نبوت و اسلام

کلید واژه های ماشینی : پیامبر ، وحی ، قرآن ، اسلام ، تعالیم ، اسلام و تعالیم قرآن دیدگاه‌هایی ، دین ، دیدگاه ، دیدگاه مونتگمری وات ، تخیل خلاق

اندیشمندان غیرمسلمان در مورد اسلام و تعالیم قرآن دیدگاه هایی مطرح نموده اند که بررسی آن ها به منظور رسیدن به واقعیت، همواره مورد توجه مسلمانان بوده است. مونتگمری وات از دانشمندان مسیحی اسکاتلندی است که کتاب های متعددی در مورد اسلام و تاریخ عصر نبوی نوشته است. انکار وحی و طرح مسئله تخیل خلاق، ریشه بشری داشتن اسلام، تأثیر پذیری پیامبر(صلی الله علیه وآله) از تعالیم یهودیت و مسیحیت، تأثیر شرایط حاکم بر حجاز بر تعالیم اسلام، کامل نبودن قرآن و تناقضات آن، از مهم ترین دیدگاه های وات در مورد اسلام و پیامبراکرم(صلی الله علیه وآله)است که در این نوشتار به بررسی آن می پردازیم.

خلاصه ماشینی:

"انکار وحی و طرح مسئله تخیل خلاق، ریشه بشری داشتن اسلام، تأثیر پذیری پیامبر(صلی الله علیه وآله) از تعالیم یهودیت و مسیحیت، تأثیر شرایط حاکم بر حجاز بر تعالیم اسلام، کامل نبودن قرآن و تناقضات آن، از مهم ترین دیدگاه های وات در مورد اسلام و پیامبراکرم(صلی الله علیه وآله)است که در این نوشتار به بررسی آن می پردازیم. با مراجعه به تفسیر وات از وحی به نظر می رسد که دیدگاه او ناشی از عامل دوم است، زیرا خود وی تصریح می کند که به خدا و نظام ماورای طبیعت اعتقاد دارد، اما این که نبوت پیامبر اسلام از طرف خداوند باشد را منکر است و با انکار ریشه الهی وحی، در صدد یافتن منشأی غیرآسمانی برای وحی می باشد و آن را در وجود شخص پیامبر(صلی الله علیه وآله) جستوجو می کند. اگر بنا به نظر وات، وحی را تخیل خلاق پیامبر(صلی الله علیه وآله) بدانیم (و از آن جا که پیامبر در مقایسه با افراد زمانه خود از هوش و استعداد بالاتری برخوردار بوده و نیرویی در درون او وجود داشته که باتفکر و تأمل در اوضاع جامعه، راه کارهایی برای رساندن جامعه در مسیر تکامل، بیان نموده که به صورت آیات قرآن عرضه شده است) باید قرآن و اسلام را نیز دینی بشری و برخاسته از ذهن و اندیشه یک انسان تلقی کنیم که از نظر مسلمانان پذیرفتنی نیست، زیرا انسان با همه توانایی های خود به دلیل محدود بودن نمی تواند بر فضای فرامادی اطراف خود، تسلط کامل داشته باشد و حال آن که حقیقت وجودی انسان و سعادت نهایی او در ماورای ماده تحقق می یابد."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.