Skip to main content
فهرست مقالات

تعیین پرتفوی بهینه در بورس اوراق بهادار: کاربرد شاخص ارزش در شرایط توام با مخاطره

نویسنده:

علمی-پژوهشی (وزارت علوم)/ISC (18 صفحه - از 75 تا 92)

کلیدواژه ها :

بورس اوراق بهادار ،تعیین پرتفوی بهینه ،ارزش در شرایط توام با مخاطره

کلید واژه های ماشینی : پرتفوی بهینه در بورس اوراق، تعیین پرتفوی بهینه در بورس، بورس اوراق بهادار، پرتفو، تعیین پرتفو، ریسک، تعیین پرتفوی بهینه سرمایه‌گذاری، بازده‌ی، سهام، RaV

هدف از این مطالعه، بررسی نحوه تعیین پرتفوی بهینه در بورس اوراق بهادار با توجه به شاخص ارزش در شرایط توام با مخاطره (VaR) است. داده های مورد استفاده، مربوط به معاملات روزانه سهام 30 شرکت فعال پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران است که بازدهی انتظاری روزانه آنها در سال 1383 بیشتر از 4/0 درصد بوده است. با به کارگیری این داده ها، در قالب 24سناریوی مختلف و با توجه به سه متغیر بودجه، سطح ریسک سرمایه گذاران و درجه اطمینان VaR، اقدام به تعیین پرتفوی بهینه سرمایه گذاری در چارچوب مدل ارزش در شرایط توام با مخاطره گردید. نتایج حاصل از این مطالعه نشان داد که سطوح اطمینان بالای VaR مستلزم پرتفو های متنوع تر است. افزون بر آن، رابطه مبادله ریسک – بازدهی در شرایط فعلی به نفع افراد ریسک گریز است و تغییر در طول دوره زمانی مشخص شده در مدل نیز می تواند موجب تغییر در پرتفوی بهینه گردد.

خلاصه ماشینی:

"بابه‌کارگیری این داده‌ها،در قالب 24 سناریوی مختلف و با توجه به سه متغیر بودجه،سطح ریسک سرمایه‌گذاران ودرجه اطمینان RaV ،اقدام به تعیین پرتفوی بهینه سرمایه‌گذاری در چارچوب مدل ارزش در شرایط توأم بامخاطره گردید. هدف اصلی این مطالعه،آن بود که با استفاده از آمار معاملات انجام شده در 10 ماهه اول سال 13383بورس اوراق بهادار تهران،در قالب 24 سناریو(مشتمل بر دو سطح اطمینان 95 و 99 درصد،سه درجهریسک قابل قبول و چهار سطح سرمایه‌گذاری)،پرتفوی بهینه براساس شاخص RaV تعیین شود. 1. روش تحقیق شاخص ارزش در شرایط توأم با مخاطره )RaV( در مورد یک پرتفو نشان می‌دهد که با انتخاب یکپرفوی مشخص،با X درصد اطمینان،حد اکثر ضرر در N روز آینده، V واحد پولی خواهد بود )0002,lluH( . با توجه به موارد فوق و با این فرض که هدف تمام سرمایه‌گذاران منطقی در سطوح متفاوتریسک گریزی،حد اکثر کردن بازده انتظاری است،مدل تعیین پرتفوی بهینه با توجه به محدودیت RaV را می‌توان به صورت زیر ارائه کرد: (به تصویر صفحه مراجعه شود)به شرط: {o(1). فهرست شرکتهای مورد مطالعه (به تصویر صفحه مراجعه شود)برای محاسبه شاخص ارزش در شرایط توأم با مخاطره )RaV( ،لازم است توزیع در نظر گرفته شده برایسریهای قیمتی مورد مطالعه،مشخص گردد. لازم به ذکر است که در بین سهام 30 شرکت مرود بررسی،سهامشرکت ملی سرب و روی به‌طور همزمان داری بالاترین مقدار بازدهی انتظاری و واریانس می‌باشد وبنابراین در سطح RaV پنج درصد،سهام این شرکت با وجود برخورداری از حد اکثر بازده انتظاری درهیچ‌یک از پرتفوهای تعیین‌شده،برای سطوح سرمایه‌گذاری کمتر از 100 میلیارد ریال قرار نمی‌گیرند."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.