Skip to main content
فهرست مقالات

بررسی وضعیت مجلات منتشر شده در ایران در طول برنامه پنجساله اول توسعه (68-72)

نویسنده:

ISC (18 صفحه - از 21 تا 38)

کلید واژه های ماشینی : مجلات منتشر‌شده ، مجلات منتشر ، بررسی وضعیت مجلات منتشر‌شده ، تیراژ ، وضعیت مجلات منتشر‌شده در ایران ، طول برنامهء پنجساله ، نسبی ، پنجساله ، تخصصی ، توزیع مجلات منتشر‌شده برحسب

هدف اصلی در این بررسی،مطالعهء چگونگی نشر مجلات در ایران‌ است که توسط مراکز آموزشی و پژوهشی در حوزه‌های مختلف علمی انتشار می‌یابند و هم شامل مجلاتی است که برای مخاطبان عام منتشر می‌شوند.دورهء زمانی انتخاب شده در این مطالعه،طول برنامهء پنجسالهء اول اقتصادی و اجتماعی در ایران شامل سالهای 1368 تا پایان 1372 است.

خلاصه ماشینی:

"1. پراکندگی موضوعی مجلات منتشر شده در دورهء مورد بررسی چگونه‌ این مراتب در هریک از سالهای مورد بررسی نیز صادق است. افزایش نسبی مجلات فنی و مهندسی در این دوره خود نکتهء قابل تأملی است. مجله منتشر شده در سال 1372 تنها 71 عنوان آن در شهرستانها نشر یافته است. توزیع مجلات منتشر شده برحسب محل نشر 1368 دو برابر شده ولی همین رشد در مورد شهرستانها بالغ بر2/2 بوده است. درصد بالایی از مجلات منتشر شده به زبان فارسی باشد. مجله منتشره در سال 1372،تعداد 453 عنوان به فارسی منتشر شده است. مجلاتی که در دورهء پنجساله 68 تا72 منتشر شده از سالهای مختلف،و گاه بسیار دور آغاز شده است. توزیع مجلات منتشر شده برحسب تاریخ شروع انتشار مجلات در این دوره بسیار بوده و نوسانهای فراوان به خود دیده است. هدف بررسی و مسائل مطرح شده نشان می‌دهد که وضعیت مجلات منتشر شده‌ سبب باشد که بیش از 75 درصد مجلات منتشر شده در دورهء زمانی مورد بررسی‌ نسبی مجلات غیر سازمانی در این دوره فزونی داشته است. طول دورهء مورد بررسی افزایش یافته و حال آنکه تعداد مجلات عربی کاهش داشته‌ مجلات از این دیدگاه کاهش یافته و به رقمی معادل رقم سال 1369 رسیده است. -تیراژ مجله در ایران نسبتا پایین است و 66 درصد مجلات منتشر شده در آنچه از یافته‌های پیشین حاصل می‌شود این است که وضع مجلات انتشار لازم است نکاتی برای ارتقاء وضعیت مجلات مورد عنایت قرار گیرد: سهم اختصاص یافته تنها برای نشر مجله مورد استفاده قرار گیرد و مجلات نمونه از"

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.