Skip to main content
فهرست مقالات

نقد و بررسی و معرفی کتابها: رأس مال الندیم اثری ناشناخته در تاریخ غزنویان

نویسنده:

ISC (4 صفحه - از 135 تا 138)

کلید واژه های ماشینی : اطلاعات ، غزنویان ، بخشهای گمشدهء تاریخ بیهقی برگرفته ، ابو العباس احمد بن‌علی مشهور ، کتاب ، تاریخ ، اثری ناشناخته در تاریخ ، کتابهای ناشناخته از ابو العباس ، کتابخانه ، ابو العباس احمد بن علی

مطلب حاضر،حاوی اطلاعاتی دربارهء یکی از کتابهای ناشناخته از ابو العباس احمد بن علی مشهور به ابن بابه کاشانی از ادیبان سدهء پنجم است.ابن‌ بابه،اطلاعات اساسی خود را از بخشهای گمشدهء تاریخ بیهقی برگرفته است و دانستنیهای ارزندهء ادبی و تاریخی از تاریخ غزنویان ارائه کرده است.از رأس‌ مال الندیم که از منابع درجه اول عصر عزنویان به شمار می‌رود چند نسخهء خطی وجود دارد اما تاکنون چاپ نشده است.

خلاصه ماشینی:

"ابو العباس احمد بن علی مشهور به ابن بابه کاشانی از ادیبان سدهء پنجم است. بابه،اطلاعات اساسی خود را از بخشهای گمشدهء تاریخ بیهقی برگرفته است و دانستنیهای ارزندهء ادبی و تاریخی از تاریخ غزنویان ارائه کرده است. خطی وجود دارد اما تاکنون چاپ نشده است. مؤلف وعده داده است که کتاب مهمی در زمینهء تاریخ(1). غزنویان از آن سود برده و آن را از جملهء منابع برجستهء اثر خود دانسته است. ابن بابه این کتاب را برای امیر رئیس سعد الملک ابو الفتح محمد بن بهرام‌ از مؤلف کتاب،ابو العباس احمد بن علی قاشانی مشهور به ابن بابه،آگاهی‌ احتمالا بر شیعه بوده اما در این مذهب تعصب نمی‌ورزیده است. شیعه نگاشته اما از این اثر او امروزه نشانی در دست نیست. 3-نسخهء کتابخانه بانکی پور که ذیل شماره 1044 در آن کتابخانه موجود است و کرده اما تاکنون به چاپ نرسیده است. (1)-تاریخ غزنویان:نوشته باسورث ترجمه حسن انوشه،ج 2/160[از انتشارات امیر کبیر]."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.