Skip to main content
فهرست مقالات

عوامل شناختی مؤثر بر ساختار نابهنجار کتابخوانی

نویسنده:

ISC (24 صفحه - از 23 تا 46)

کلید واژه های ماشینی : کتابخوانی ، فرهنگ ، جامعه ، مطالعه ، مطالعه و کتابخوانی ، توسعه ، شاخص ، دانش ، عامل ، افزایش سطح آگاهی و دانش

مطالعه و کتابخوانی،ابزار اصلی افزایش سطح آگاهی و دانش تک‌تک افراد جامعه‌ است.در ایران بروز موانع عدیده‌ای بر سرراه رشد و نهادینه شدن فرهنگ عادت به‌ مطالعه،مسیر رشد و توسعه سریع کشور را با مشکلاتی مواجه ساخته است که در دراز مدت نتایج تأثرانگیزی به بار خواهد آورد.بررسی حاضر،پیرامون این معضل و به‌ سبب نیاز به انجام پژوهشهای علمی لازم برای کشف عوامل موثر در این ساختار نابهنجار،صورت گرفته است.این مطالعه،روی کارکنان و دانشجویان بخش کشاورزی و منابع طبیعی انجام گرفته و شاخصهای متعددی بررسی شده است.نگارنده پس از بیان‌ دیدگاههای موجود در زمینهء کتابخوانی در ایران،پیرامون روش تحقیق و تفسیر یافته‌های‌ تحقیق حاضر،استدلال کرده است.

خلاصه ماشینی:

"دارد و در این میان سطح آگاهیهای عمومی افراد جامعه با عنایت به ارزشمندی آن‌ در این مقاله پس از بیان دیدگاههای موجود در زمینهء کتابخوانی در ایران به کنکاش پیرامون روش تحقیق و نتیجهء حاصله در این مطالعه نیز قابل تأمل است در واقع شاید اعتقاد اعضای‌ موضوع با اهمیت‌تری است مسلما«کیفیت پایین کتب باعث کاهش رغبت عمومی افراد جامعه به سوی کتابخوانی می‌شود. عامل در عدم کتابخوانی بیشتر تلقی شده است،دلیل این نتیجه شاید این باشد که‌ این شاخص برموضوع عدم کتابخوانی وجود دارد(کای اسکوار-652/5). کنکاش بیشتری دارد و لازم است برنامه‌ریزان کشور در این زمینه چارهء مناسبی‌ نظر افراد نمونه بیش از حد متوسط برموضوع عدم کتابخوانی مؤثر بوده است‌ جامعه از لحاظ سنی،سلیقه‌ای،عقیدتی و بسیاری ویژگیهای دیگر باشد که مطمئنا هریک به سوی نوع خاصی از کتب گرایش دارند. کتب»نشان می‌دهد که این عامل تأثیر بسیار زیادی برموضوع دارد(ارزش متوسط فرهنگ کتابخوانی مهم تشخیص داده شده است(ارزش متوسط-3)شاید باتوجه‌ بیشتر تلقی شده است که این امر نشان می‌دهد افراد باتوجه به میزان تجربه‌ای که‌ حاکمیت فرهنگ مطالعه و کتابخوانی در جامعه دارد(ارزش متوسط-4/2)،و بین‌ درصد اعضای نمونهء تحقیق عامل موثری در موضوع مورد بررسی است(ارزش‌ بیکاری و کمی فرصتهای شغلی برعدم استقرار فرهنگ کتابخوانی در ایران بیشتر تلقی شده است. نسبت عوامل مورد بحث قبلی به میزان بیشتری مؤثر شناخته شده است. ضعف عملکرد افراد و دلسرد کردن آنان نسبت به مطالعه و کتابخوانی شده باشد. این عامل در حد«نسبتا زیادی»برکاهش گرایش به مطالعه در سطح جامعه موثر شناخته شده است. (ارزش متوسط-4)عامل مؤثری در عدم کتابخوانی شناخته شده است."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.