Skip to main content
فهرست مقالات

تاریخچه چاپ سنگی در ایران

نویسنده:

ISC (16 صفحه - از 61 تا 76)

کلیدواژه ها :

کتابهای درسی ،چاپ سنگی ،تاریخ چاپ ،چاپخانه‌های دولتی و خصوصی ،روزنامه‌های مصور

کلید واژه های ماشینی : چاپخانه، روزنامه، چاپ سنگی، تاریخ، کتاب، تاریخچه چاپ سنگی در ایران، چاپخانه چاپ سنگی دار الفنون، چاپخانه سنگی مدرسه دار الفنون، دار الفنون، فارسی

مقاله حاضر،نگاهی به ورود چاپ سنگی به ایران و چگونگی تأسیس آن در ایران‌ دارد و به ذکر نام چاپخانه‌های دولتی و خصوصی که به امر چاپ کتاب و نشریه در آن‌ زمان می‌پرداختند و نیز نام برخی از نشریات و کتابهایی که در این چاپخانه‌ها به چاپ‌ رسیده است می‌پردازد.

خلاصه ماشینی:

"حدود دویست سال بعد در زمان فتحعلی‌شاه قاجار اولین دستگاه چاپ به‌ تأسیس نماید چاپخانه وی در تبریز مدت ده سال با مدیریت ملا محمد باقر تبریزی‌ همت او در تبریز به چاپ رسید این چاپخانه بعدها بنام‌"باسمه خانه دار السلطنه‌ فوت میرزا صالح شیرازی مؤسس روزنامه«کاغذ اخبار»که یکی از قدیمیترین روزنامه‌ها به زبان فارسی در ایران است و در حدود سالهای 1253 قمری در تهران‌ روزنامه‌های چاپ سنگی دیگری که در این زمان منتشر می‌شده می‌توان از"روزنامه‌ روزنامه نامبرده روزنامه‌"ایران‌"را انتشار داد که در چاپخانه‌های سنگی دولتی چاپ و منتشر می‌شد. و ایضا نخستین روزنامه یومیه در ایران است که مدت 9 سال انتشار آن ادامه داشته‌ روزنامه تربیت در چاپخانه سنگی دولتی به چاپ می‌رسیده است. چاپخانه چاپ سنگی دار الفنون:بهتر است قبل از پرداختن به چاپخانه‌ ترجمه شد همه این کتابها در چاپخانه سنگی دولتی مدرسه دار الفنون چاپ شده و تعدادی از کتابهای درسی چاپخانه دار الفنون به شرح زیر است: 1. چاپخانه چاپ سنگی‌"استاد عبد العلی‌"10:تاریخ تأسیس در سال 1259 روزنامه وقایع اتفاقیه از شماره 46 یا 47 به بعد به مدت سه سال در این چاپخانه به‌ کتابهایی که در این چاپخانه به چاپ رسیده است: بوده است ازجمله کتابهای چاپ شده در این چاپخانه: 7. شرح اربعین از محمد رضا واعظ،به همکاری میرزا علی اصغر به چاپ رسیده، چاپ سنگی بیش از 70 سال چاپخانه‌های ایران را در انحصار خود داشته‌ زمان تأسیس گراورسازی در ایران برای چاپ نشریات یا کتابهایی که مصور بودند از فهرستی از کتابهای درسی چاپ سنگی موجود در کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران به‌"

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.