Skip to main content
فهرست مقالات

نگاهی به عناوین پایان نامه های دکترای کتابداری و اطلاع رسانی خارجی بین سالهای 1994 تا 1999

نویسنده:

ISC (18 صفحه - از 85 تا 102)

کلیدواژه ها :

تحلیل موضوعی ،پایان‌نامه‌های کتابداری و اطلاع‌رسانی

کلید واژه های ماشینی : پایان‌نامه‌های دکترای کتاب‌داری و اطلاع‌رسانی ، اطلاعات ، عناوین پایان‌نامه‌های دکترای کتاب‌داری ، کتاب‌داری و اطلاع‌رسانی ، فناوری اطلاعات و ارتباطات ، کتابخانه‌ها ، علوم رایانه‌ای بیشترین تأثیر ، دکترای کتاب‌داری و اطلاع‌رسانی خارجی ، بازیابی اطلاعات ، توصیفگرهای

تحلیل موضوعی پایان‌نامه‌های هر رشته در یک دورهء زمانی مشخص،تصویری‌ از فعالیتهای پژوهشی در حوزهء مورد بررسی را ترسیم می‌کند.در این مقاله،برگزیده‌ای از پایان‌نامه‌های دکترای کتابداری و اطلاع‌رسانی دانشگاههای خارج از کشور(177 عنوان)،طی پنج سال گذشته(1999-1994)مورد بررسی موضوعی قرار گرفت.نتایج‌ این تحلیل موضوعی حوزه‌های علمی مورد علاقهء پژوهشگران را در این سالها نشان‌ می‌دهد.بیشترین گرایش موضوعی پایان‌نامه‌های مورد بررسی به فناوری اطلاعات و ارتباطات و موضوعهای وابسته به آن اختصاص دارد.علاوه بر این علوم رایانه‌ای‌ بیشترین تأثیر را در موضوع پایان‌نامه‌های این سالها داشته است.در میان انواع کتابخانه‌ها، بیشتر پژوهشها به نوعی به کتابخانه‌های دانشگاهی مربوط می‌شود.در پایان تعدادی از نمونه‌های بررسی شده،به‌عنوان پیشنهاد موضوع پژوهشهای مشابه در کشور ارائه‌ شده است.

خلاصه ماشینی:

"عنوان)،طی پنج سال گذشته(1999-1994)مورد بررسی موضوعی قرار گرفت. بیشترین گرایش موضوعی پایان‌نامه‌های مورد بررسی به فناوری اطلاعات و بیشترین تأثیر را در موضوع پایان‌نامه‌های این سالها داشته است. 1. تحلیل آماری موضوعات مورد بررسی در پایان‌نامه‌های کتابداری و اطلاع‌رسانی این دورهء پنج ساله و ترسیم توزیع موضوعی آنها 2. و اطلاع‌رسانی طی پنج سال گذشته،سعی شده است بر این اساس موضوعهایی‌ پایان‌نامه‌ها از منابعی استفاده می‌شود که قبلا چندان مورد توجه قرار نگرفته است و بررسی پایان‌نامه‌های دکترای کتابداری و اطلاع‌رسانی خارجی بین سالهای‌ این در حالی است که با موضوع اطلاع‌رسانی به تنهایی 224 عنوان در همین یکسال و موضوع کتابداری به‌ اطلاع‌رسانی و 43 پایان‌نامه با موضوع کتابداری تنها 14 عنوان بوده است. پایان‌نامه‌ها به این پایان‌نامه و موارد مشابه اختصاص نیافته و تنها به«کتابداری»و بنابراین نتایج بررسی این نمونه نشان می‌دهد که طی پنج سال 1994 تا اطلاعات و مدیریت کتابخانه است که چهار رکن این حرفه را تشکیل می‌دهد می‌گیرد اما در اینجا به دلیل آنکه تعداد نسبتا قابل توجهی(13 مورد)کاملا به این موضوعها اختصاص می‌یافت، بررسی توزیع موضوع پایان‌نامه‌های اختصاص یافته به انواع کتابخانه‌ها چندان اقبال و عنایتی برای انجام پژوهش در مورد آنها وجود نداشته است. قرار می‌گرفت،تأثیر علوم رایانه‌ای طی این پنج سال بر پژوهشهای انجام شده بیش‌ تأثیر را بر پایان‌نامه‌های مورد بررسی داشته است. انتخاب این موضوعها مقایسه هریک با موضوع پایان‌نامه‌های نوشته شده در داخل‌ کشور است که به نظر می‌رسد پایان‌نامه‌های معدودی در مورد آنها نوشته شده‌ موضوعها فقط یکی از این دو توصیفگر را به خود را به اختصاص داده است."


برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت)