Skip to main content
فهرست مقالات

بررسی اجمالی تاریخ روزنامه های آذربایجان از 1230 تا 1380

نویسنده:

ISC (18 صفحه - از 139 تا 156)

کلیدواژه ها :

تاریخ ،آذربایجان ،روزنامه‌ها

کلید واژه های ماشینی : روزنامه، بررسی اجمالی تاریخ روزنامه‌های آذربایجان، آذربایجان، روزنامه‌های آذربایجان به تفکیک، اطلاعات، سال روزنامه‌های آذربایجان به تفکیک، تاریخ، تبریز، مطبوعات ایران، زبان

از آنجا که پس از تهران،آذربایجان و مرکز آن تبریز،هستهء اصلی رویدادهای تاریخی‌ و اجتماعی در طول یکی دو قرن اخیر ایران بوده و بیشترین تعداد روزنامه پس از تهران‌ در آنجا منتشر شده است،"بررسی اجمالی تاریخ روزنامه‌های آذربایجان از 1230 تا 1380(1851 تا 2001 م)"می‌تواند از ارزش بالایی برخوردار باشد.در این مقاله نخست‌ هدف بررسی تاریخی و منظور از آذربایجان و تعریف روزنامه بیان شده،سپس 150 سال‌ روزنامه‌های آذربایجان به تفکیک نوع چاپ،نوع زبان،دههء انتشار،دورهء انتشار،جای‌ انتشار،فاصلهء انتشار و گرایشهای موضوعی،مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفته‌اند.

خلاصه ماشینی:

"در آنجا منتشر شده است،"بررسی اجمالی تاریخ روزنامه‌های آذربایجان از 1230 تا در این نوشته،همهء روزنامه‌های منتشر شده در آذربایجان ایران از آغاز تاکنون‌ روزنامه‌های آذربایجان از آن‌رو برای بررسی برگزیده شده است که پس از شهر تهران که اکثریت روزنامه‌های ایران در آن منتشر شده،آذربایجان و مرکز آن‌ هم از نظر کثرت انتشار روزنامه،در درجهء دوم اهمیت بعد از تهران قرار داشته است. در ایران نخستین‌بار دستگاه چاپ به آذربایجان وارد شده است. میرزا صالح در زمان محمد شاه منتشر شده،دومین روزنامه قدیمی ایران است و دو انتشار 36 روزنامه به زبان ترکی آذربایجانی در مقایسه با تعداد روزنامه‌های منتشر شده به زبان فارسی،حاکی از آن است که آذربایجانیها رغم نیاز فرهنگی‌ نمودار(3)و(4):روزنامه‌های آذربایجان به تفکیک دهه و دورهء انتشار انتشار روزنامه در آذربایجان از آغاز دهه 1230 شروع می‌شود و تعداد آن تا یک روزنامه جدید در آذربایجان منتشر می‌شود و تعداد روزنامه‌های دوره 1332 تا با وقوع انقلاب اسلامی در 22 بهمن 1357 و ساقط شدن سلسله پهلوی، انتشار روزنامه بار دیگر آزاد می‌شود و اوج می‌گیرد و به خاطر وجود آزادی گروهها هشترود،هرکدام فقط یک روزنامه انتشار یافته است. جای انتشار 4 روزنامه در داخل کشور نامشخص است. نمودار(3):روزنامه‌های آذربایجان به تفکیک دههء انتشار نمودار(5):روزنامه‌های آذربایجان به تفکیک جای انتشار نمودار(5):روزنامه‌های آذربایجان به تفکیک جای انتشار نمودار(6):روزنامه‌های آذربایجان به تفکیک فاصله انتشار تجربه نشان داده است که انتشار روزنامه به صورت روزانه،بویژه در سال فقط 13 روزنامه در این زمینه منتشر شده است. برگزیده شده‌اند،انتشار روزنامه در آذربایجان سیری صعودی پیدا کرده است. نمودار(6):روزنامه‌های آذربایجان به تفکیک فاصلهء انتشار"

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.