Skip to main content
فهرست مقالات

لزوم مهندسی مجدد منابع انسانی کتابخانه مرکزی و مرکز اسناد دانشگاه تهران در ایام فراغت آموزشی

نویسنده:

علمی-ترویجی/ISC (14 صفحه - از 1 تا 14)

کلیدواژه ها :

منابع انسانی ،مهندسی ،فراغت آموزشی ،کتابخانه مرکزی و مرکز اسناد دانشگاه تهران

کلید واژه های ماشینی : منابع انسانی کتابخانه مرکزی، مرکز اسناد دانشگاه تهران، مهندسی مجدد منابع انسانی، لزوم مهندسی مجدد منابع، اسناد دانشگاه تهران در ایام، کتابخانه مرکزی و مرکز، دانشگاه تهران در ایام فراغت، طراحی مجدد منابع انسانی، ایام فراغت آموزشی، مرکز اسناد

پژوهش حاضر به چرایی لزوم مهندسی و طراحی مجدد منابع انسانی کتابخانه مرکزی و مرکز اسناد دانشگاه تهران می پردازد. روش پژوهش پیماشی است و داده های تحقیق از طریق پرسشنامه گردآوری شده است. بنا بر نتایج به دست آمده، کتابخانه مرکزی و مرکز اسناد دانشگاه تهران در ایام تعطیلات آموزشی با کاهش تعداد مراجعه کنندگان مواجه خواهد بود. لذا می توان در این مقطع زمانی از منابع انسانی مستقر در بخش ارائه خدمات به منظور انجام امور دوره ای مانند، وجین، کنترل موجودی، رف خوانی و نیز روزآمدسازی منابع استفاده کرد.

خلاصه ماشینی:

"نمودار منابع انسانی کتابخانه مرکزی و مرکز اسناد به تفکیک مدرک (به تصویر صفحه مراجعه شود)با نگاهی به تعداد کارکنان موجود کتابخانه مرکزی و مرکز اسناد و مقایسه آن با حجممنابع،تعداد اعضا و مراجعان که به‌طور متوسط روزانه بیش از 5000 نفر است1ومقایسه این موارد با استانداردهای مربوط،متوجه عدم تکافوی منابع انسانی کتابخانهمرکزی و مرکز اسناد خواهیم شد که البته این مقایسه خود می‌تواند موضوع پژوهشیمجزا باشد. نمودار تعداد مراجعان به تفکیک محل سکونت در پرسش شماره یک،از پاسخ‌دهندگان خواسته شد تا علت مراجعه خود بهکتابخانه مرکزی و مرکز اسناد را بیان نمایند که فضای مطلوب کتابخانه مرکزی و مرکزاسناد با 45/2 در صد و تنوع منابع با 38/5 در صد بالاترین علل مراجعه بیان گردید. نمودار علت مراجعه به کتابخانه مرکزی و مرکز اسناد در پرسش دوم،از پاسخ‌دهندگان خواسته شد تا مشخص کنند در ایام فراغتآموزشی برای استفاده از خدمت کدام بخش‌ها به کتابخانه مرکزی و مرکز اسنادمراجعه می‌کنند پاسخ‌های به دست آمده حاکی از آن بود که بخش امانت با 27/6 در صدو تالار اطلاع‌رسانی با 21/3 در صد پر مخاطب‌ترین بخش‌ها بوده‌اند. می‌توان در این مقطع زمانی اقدام به طراحی و مهندسی مجدد منابع انسانی کرد،بهگونه‌ای که با کاهش نیروی مستقر در صف و افزایش منابع انسانی ستادی برخی از امورمعوق کتابخانه مرکزی و مرکز اسناد مانند رف‌خوانی،کنترل موجودی،وجین،روز آمد سازی،سازماندهی منابع و موارد مشابه را انجام داد. ساعات ارائه خدمات روزانه در کتابخانه مرکزی و مرکز اسناد در ایام فراغتآموزشی کاهش یابد و از نیروی مستقر در بخش‌های ارائه خدمات در جهت تحققاهداف بخش‌های فنی و انجام امور دوره‌ای استفاده شود."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.