Skip to main content
فهرست مقالات

معیارهای ارزیابی رابط های کاربر نسخه های مختلف پایگاه های اطلاعاتی

نویسنده:

علمی-ترویجی/ISC (20 صفحه - از 77 تا 96)

کلیدواژه ها :

پایگاه‌های اطلاعاتی ،رابط کاربر ،معیارهای ارزیابی ،بانک اطلاعاتی

کلید واژه های ماشینی : پایگاه‌های اطلاعاتی ، کاربر ، رابط کاربر ، معیارهای ارزیابی رابط ، جست‌وجو ، نسخه پایگاه‌های اطلاعاتی ، نظام اطلاعاتی ، بازیابی اطلاعات ، رابط کاربر پایگاه‌های اطلاعاتی ، بازیابی

با پیشرفت اینترنت و عرضه پایگاه‌های اطلاعالتی توسط ناشران و کارگزاران مختلف‌ از طریق شبکه جهانی وب و به موازات افزایش هزینه اشتراک پایگاه‌های اطلاعاتی و کاهش بودجه کتابخانه‌ها،مسئله انتخاب بهترین نسخه پایگاه‌های اطلاعاتی برای هر کتابخانه مطرح است.انتخاب بهترین نسخه در شرایطی که نسخه‌های مختلفی از هریک‌ از پایگاه‌های اطلاعاتی و با قیمت‌های مختلف و ویژگی‌های متنوع از طریق میزبان‌های‌ مختلف ارائه می‌شود،مسئله‌ای حائز اهمیت است.این مقاله به ارائه و شرح ویژگی‌هایی‌ می‌پردازد که باید در زمان انتخاب کاربر بهترین نسخه هریک از پایگاه‌های‌ اطلاعاتی،موردتوجه قرار گیرد.

خلاصه ماشینی:

"4. آیا امکان جست‌وجو در چندین پایگاه به‌طور همزمان وجود دارد؟ از جمله امکاناتی که ناشران و کارگزاران پایگاه‌ها در زمان طراحی رابط کاربر برای‌ ارائه و دسترسی به پایگاه‌های اطلاعاتی مختلف در نظر می‌گیرند،امکان جست‌وجو در چندین پایگاه به‌طور همزمان است. آیا امکان استفاده از رابط کاربر به زبان غیراز زبان انگلیسی وجود دارد؟ برخی میزبان‌ها در زمان طراحی رابط کاربر،این ویژگی را مدنظر قرار می‌دهند و رابط کاربر را به چند زبان مختلف ارائه می‌کنند ارائه رابط کاربر به زبان‌های مختلف، سبب می‌شود که تعداد کاربران افزایش یابد. آیا امکان سفارش و تهیه متن کامل مقالات از طریق همین رابط کاربر و در واقع از طریق همین کارگزار وجود دارد؟ برخی میزبان‌ها ضمن ارائه پایگاه‌های اطلاعاتی کتابشناختی،در زمینه تهیه متن‌ کامل مقالات موردنظر کاربران نیز فعالیت دارند و در رابط کاربر گزینه‌ای را برای‌ سفارش متن کامل مقالات قرار می‌دهند. 5. آیا امکان جست‌وجوی زبان طبیعی(متن آزاد)وجود دارد؟ جست‌وجو به زبان طبیعی،بر پایه پردازش به زبان طبیعی بنا شده است و،در واقع، به این صورت است که کاربر به همان صورت که به‌طور طبیعی سؤالی را مطرح می‌کند، به همان صورت نیز سؤال خود را در نظام اطلاعات وارد می‌نماید. 4. آیا امکان ارسال فهرستی از استناد یا چکیده مقالات و نیز متن کامل مقالات از طریق پست‌ الکترونیکی وجود دارد؟ در اغلب رابطهای میزبان‌ها از جمله ProQuest این ویژگی وجود دارد،البته برخی از میزبان‌ها از جمله EBSCO در صورت ثبت نام در نظام و دریافت کد کاربری و رمز عبور اجازه استفاده چنین امکانی را به کاربر می‌دهند."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.