Skip to main content
فهرست مقالات

منطق جدید و الاهیات (کاربرد سیستم های منطقی جدید در حال مسائل الاهیاتی)

نویسنده:

علمی-ترویجی/ISC (12 صفحه - از 211 تا 222)

کلیدواژه ها :

منطق ،الاهیات ،منطق موجهات (Modal Logic) ،منطق آزاد (Free Logic) ،گزاره ضرور ازلی ،برهان پذیری ،نحو ( Syntax ) ،معنا ( Semantic )

کلید واژه های ماشینی : منطق ، الاهیات ، برهان ، منطقی جدید ، کاربرد ، آنسلم ، خدا ، سیستم‌های ، اصل موضوعی بودن سیستم‌های منطقی ، زالتا

منطق جدید با پیشرفت‌ها و توسعه‌های گسترده‌ای که داشته است می‌تواند ابزاری قوی جهت تبیین براهین فلسفی و الاهیاتی به‌شمار رود. اصل موضوعی بودن سیستم‌های منطقی جدید کمک بزرگی در کشف سازگاری یا ناسازگاری‌های استدلال‌های فلسفی و الاهیاتی است. افزون بر این، اهمیت اصل موضوعی کردن نظام‌های فلسفی و الاهیاتی بر اهل نظر پوشیده نیست و استفاده از نظام‌های پیشرفته منطقی جدید برای این هدف مهم نیز می‌تواند سودمند باشد. در این جستار برآنیم که با ذکر نمونه‌هایی، نحوه کاربرد و اهمیت نظام‌های منطقی جدید و روش اصل موضوعی را در حل پاره‌ای از مهم‌ترین مسائل الاهیاتی نشان دهیم. یکی از مسائل مهم و زیر بنایی الاهیات مساله اثبات وجود باری است. یافتن براهین مستحکم اثبات وجود خدا مبتنی بر نظام‌های منطقی جدید دیری نیست که برخی از بزرگ‌ترین منطق‌دانان جدید را به خود مشغول داشته است‌؛ بنابراین، برای آشنایی با نمونه‌های گوناگون این تلاش‌ها مهم‌ترین آن‌ها در این تحقیق ذکر شده و با توجه به وسعت یک مقاله یکی از این براهین که بر منطق موجهات جدید مبتنی است مورد بررسی تحلیلی قرار گرفته.

خلاصه ماشینی:

"یافتن براهین مستحکم اثبات وجود خدا مبتنی بر نظام‌های منطقی جدید دیری نیست که برخی از بزرگ‌ترین منطق‌دانان جدید را به خود مشغول داشته است‌؛ بنابراین، برای آشنایی با نمونه‌های گوناگون این تلاش‌ها مهم‌ترین آن‌ها در این تحقیق ذکر شده و با توجه به وسعت یک مقاله یکی از این براهین که بر منطق موجهات جدید مبتنی است مورد بررسی تحلیلی قرار گرفته. آشنایی دقیق و تحلیلی با این رهیافت‌ها ما را در کاربرد درست سیستم‌های منطقی جدید در فلسفه و الاهیات کمک می‌کند؛ به‌ویژه در شرایطی که توان منطق قدیم در اثبات برخی از مهم ترین گزاره‌های دینی درباره خدا (قضایای ضروری ازلی) مورد تشکیک قرار گرفته است. آشنایی دقیق و تحلیلی با بخشی از دقیق‌ترین روش‌های اصل موضوعی در حل مهم‌ترین مساله الاهیاتی یعنی مساله اثبات وجود خدا نمونه‌ای از کاربردهای سیستم‌ها و تکنیک‌های منطقی جدید در الاهیات است. فرگه، (Frege) بنیان‌گذار منطق جدید، در مبانی علم حساب، (Foundation Of Arithmatic) معتقد است که وجود، (Existence) محمول مرتبه دوم (Second – order predicate) است و وجود مرتبه اول (First – order predicate) فاقد معنا است؛ بنابراین هر برهان وجودی، چون متضمن اظهار وجود مرتبه اول است، از نظر او محکوم به شکست خواهد بود؛ اما گودل منطق دان شهیر قرن‌ بیستم، نورمن ملکم (Norman Malcolm) (1960) ، هارتشورن (Hartshorne) (1961) و آلوین پلانتینگا (Alvin Plantinga) (1967) معتقدند که می‌توان تقریری معتبر از برهان وجودی ارائه کرد و هر یک روایتی از آن ارائه کرده‌اند که با براهین اولیه آنسلم قدیس، دکارت (Descartes) و لایب نیتز (Leibniz) مرتبطند."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.