Skip to main content
فهرست مقالات

تهدیدات الکترومغناطیسی پر قدرت برای سامانه های الکترونیکی و روش های مقابله با آن ها

نویسنده:

علمی-ترویجی (وزارت علوم)/ISC (6 صفحه - از 23 تا 28)

چکیده:

سلاح تولید انرژی الکترومغناطیس پر قدرت (HPM)، نوعی فناوری است که تهدیدی علیه سامانه های الکترونیکی به حساب می آید. با تولید پالس HPM، انرژی زیادی با قدرت نفوذ بالا در زمان کوتاه ایجاد و باعث برقراری یک جریان ناپایدار با ولتاژ بالا می گردد که قطعات الکترونیکی سامانه ها، مانند نیمه هادی ها را از بین می برد. در این مقاله ابتدا روش های تولید انرژی الکترومغناطیس پر قدرت را بیان کرده و یک معرفی اجمالی از این سلاح، ساختار و روش تولید آن ارائه شده است. پارامترهای سلاح مایکروویو پرقدرت و چگونگی نفوذ آن به درون سامانه های الکترونیکی را بیان کرده و تاثیر آن را بر این سامانه ها بررسی خواهیم کرد. در پایان چگونگی حفاظت از سامانه ها با توجه به نوع آسیب پذیری در مقابل پالس های انرژی توان بالا، بررسی و راه کارهای مناسب برای حفاظت ارائه شده است.

خلاصه ماشینی:

فصلنامه علمی – ترویجی پدافند غیرعامل سال سوم، شماره 2 ،تابستان 1391، (پیاپی 10): صص 23-28 تهدیدات الکترومغناطیسی پر قدرت برای سامانه‌های الکترونیکی و روش‌های مقابله با‌ آن‌ها سید رسول میرمطهری 1 ضرغام رستمی 2 علی طالبی 3 زین‌العابدین نوروزی2 تاریخ دریافت: 20/02/91 تاریخ پذیرش: 27/04/91 چکیده سلاح تولید انرژی الکترومغناطیس پر قدرت (HPM)، نوعی فناوری است که تهدیدی علیه سامانه‌های الکترونیکی به‌حساب می‌آید. برای اینکه بدانیم این پالس‌ها چگونه به سامانه‌های الکترونیکی آسیب می‌رسانند لازم است ویژگی‌های پالس‌های الکترومغناطیس توان بالا را بدانیم و نحوة اثر آن‌ها را روی تجهیزات شناسایی کنیم. 3- معرفی سلاح HPM سلاح HPM از نظر اندازه کوچک و با تکنولوژی خیلی پایین‌تری قابل دسترسی می‌‌باشد که می‌تواند یک میدان بسیار قوی هدایت شده انرژی مایکروویوی ایجاد نماید که برای حمله به یک هدف طراحی شده‌اند و این سلاح در محدوده فرکانسی MHZ300 تا GHZ300 مطابق با طول موج‌هایی از m 1 تا mm 1 می‌باشد، که قادر است حداکثر توانی بیش از MW100 تولید نماید. / شکل 6- شماتیک لیزر الکترون آزاد شکل 7- ژایروترون در فرکانس 170 GHz جدول 1- مشخصات سلاح‌های مایکروویو توان بالا از نظر تکنولوژی منبع فرکانس کار بازده پیچیدگی سطح توسعه مگنترون 1-9GHz 10-30% پایین بالا ویرکیتور 3-60GHz 10-50% متوسط به بالا بالا لیزر الکترون آزاد 8GHz-up 35% بالا متوسط به بالا کلایسترون نسبیتی 1-11GHz 25-50% متوسط به بالا متوسط - Free-Electron Laser 9- محافظت از سامانه‌های الکترونیکی در مقابلHPM انتشار امواج HPM به‌صورت هدایتی و تشعشعی وارد سیستم شده و به سیستم‌ها آسیب می‌‌رساند.

کلیدواژه ها:

مایکروویو پر قدرت ، سلاح HPM ، حفاظت الکترومغناطیسی ، تزویج الکترومغناطیسی

کلید واژه های ماشینی:

الکترون ، الکترون ، الکترون ، الکترون ، تهدیدات الکترومغناطیسی پر قدرت ، تهدیدات الکترومغناطیسی پر قدرت ، تهدیدات الکترومغناطیسی پر قدرت ، تهدیدات الکترومغناطیسی پر قدرت ، تولید انرژی الکترومغناطیس پر ، تولید انرژی الکترومغناطیس پر


برای مشاهده محتوای مقاله لازم است ورود پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.