Skip to main content
فهرست مقالات

دانش بومی استفاده از بلوط در شهرستان ممسنی

نویسنده:

علمی-پژوهشی/ISC (25 صفحه - از 13 تا 37)

کلید واژه های ماشینی : بلوط ، ممسنی ، شهرستان ممسنی ، روستایی ، دانش بومی ، بلوط در شهرستان ممسنی ، درخت بلوط ، دانش بومی مردم ممسنی ، دانش بومی استفاده ، پوست

علی رغم نیاز روز افزون جوامع روستایی به کاربرد تکنولوژی جدید، پذیرش تکنولوژی در روستاها بسیار اندک است. بررسی ها نشان می دهد که علت این عدم پذیرش عدم تناسب تکنولوژی با شرایط محیطی روستاهاست. صاحب نظران توسعه معتقدند برای پذیرش این فنآوری استفاده از دانش بومی راهگشاست. این مقاله سعی دارد تا یک جنبه از دانش بومی را در شهرستان ممسنی بررسی کند. این مقاله ضمن برشمردن انواع بلوط، پراکندگی جغرافیایی و بررسی آن از نظر گیاه شناسی به اهمیت و ابعاد مختلف کاربرد بلوط ایرانی در دانش بومی مردم ممسنی می پردازد. این مقاله نشان می دهد که از اجزای مختلف بلوط مانند جفت، پوست، مغز و برگ در دانش بومی مردم استفاده های فراوان می شود. بنابراین، مصلحان روستایی، به عنوان کسانی که در امر توسعه روستایی نقش دارند، و قادرند در فرآیند برنامه ریزی روستایی جهت توسعه آن شرکت کنند، اگر به این دانش که بومی است و با ساختارهای روستا هماهنگ است توجه کنند، با انطباق آن با شرایط جدید می توانند گام های موثری در توسعه روستایی بردارند. علاقه مندان به بررسی فرهنگ جوامع هم می توانند با استفاده از چنین اطلاعاتی، شناخت بیشتری از فرهنگ جامعه مورد نظر پیدا کنند.

خلاصه ماشینی:

"همچنین وضعیت و ساختار زندگی عشایر طوری است که کمتر می‌توانند از برنج و دیگر اغذیه مرسوم در شهرها استفاده کنند،زیرا برنج گران‌قیمت بوده و بایستی از بیرون تهیه شود که بار هزینه‌ای آن برای مردم دامدار منطقه زیاد است. از شیوه‌های دیگر آن‌ این است که پودر برگ بلوط را با عسل مخلوط می‌کنند و برای درمان سرفه‌های شدید مورد استفاده قرار می‌دهند. در دانش بومی مردم 50 تا 60 گرم پوست ساقه‌های بلوط خشک شده را که به صورت پودر درآمده در یک لیتر آب می‌جوشانند،سپس می‌گذارند خنک شود و از آن‌ روزی سه یا چهار بار غرغره می‌کنند. در دهه‌های گذشته از چوب بلوط در منطقه مورد مطالعه استفاده‌های زیادی می‌شده است که‌ از این موارد می‌توان به استفاده از آن در تهیه وسایل کشاورزی چون خیش و اجزاء آن،وسایل حمل‌ونقل(مثل کجاوه در قدیم)،خانه‌سازی به ویژه ستون‌ها و تیرک‌های خانه، وسایل کار مانند دسته‌هاون،دسته کلنگ اشاره کرد. حال اگر تنها آرد قابل برداشت را دو میلیون و جفت را 000،60 تن حساب کنیم‌ درآمد حاصل از این دو فرآورده به صورت خام عدد قابل توجهی است،در حالی که در سال‌ 1383 برابر اعلام شرکت‌های تعاونی منطقه ممسنی گندم به‌دست آمده 000،45 تن بوده است‌ که نسبت به آرد قابل استحصال از بلوط در سطح بسیار پایینی است. استفاده از دانش بومی مردم پیرامون بلوط و دخالت مردم در این امر بسیار ضروری به نظر می‌رسد؛چرا که عدم انجام مطالعات کافی و همه جانبه درباره جامعه بومی‌ و منجمله کمبود مطالعات جامعه‌شناسی و مردم‌شناسی به ویژه روستاشناسی و نیز بررسی‌ دانش و فرهنگ بومی جوامع روستایی ایران عملا آسیب‌های مختلف و جبران‌ناپذیری به بار آورده است."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.