Skip to main content
فهرست مقالات

نقد و بررسی کتاب: فرهنگ های آشپزی خاورمیانه

نویسنده:

علمی-پژوهشی/ISC (15 صفحه - از 177 تا 191)

کلید واژه های ماشینی : خاورمیانه ، آشپزی ، خوراک‌های ، آشپزی خاورمیانه ، زبیده ، کتاب ، فرهنگی ، ویژگی‌های آشپزی مردم جوامع خاورمیانه ، برنج ، اجتماعی

اگرچه آشپزی را سازوکار آماده سازی خوراک های گوناگون با بهره گیری از روش ها و فنون و ابزار مختلف برای دستیابی به طعم و مزه مطلوب و قابلیت گوارش بهتر دانسته اند، لکن آشپزی مفهومی فراتر از دستور پخت و پز غذاها را دربرمی گیرد. بسیاری از عناصر جغرافیایی- تاریخی و اجتماعی در شکل گیری فرهنگ آشپزی و نظام تغذیه ای هر جامعه ای نقش دارد.

خلاصه ماشینی:

"همچنین با توجه به رشد مناسب و متنوع محصولات کشاورزی شامل غلات،دانه‌های روغنی،میوه‌ها،مرکبات و سبزی‌های‌ گوناگون،فرآورده‌های گوشتی و لبنی و توزیع و انتقال مازاد آن به سرزمین‌های‌ مجاور ایران،روند رشد و توسعهء شیوه‌های آشپزی جامعه‌های مختلف خاورمیانه نیز فراهم‌ شد(تاریخچهء کشت محصولات متنوع کشاورزی و فرآورده‌های دامی را نک: II/787 Fragner,1985: کتاب فرهنگ آشپزی خاورمیانه که مجموعه مقالاتی است که از متخصصان مختلف در زمینهء آشپزی خاورمیانه و ایران بسیاری از ویژگی‌های مکتب آشپزی ایران و خاورمیانه را از دیدگاه‌های گوناگون انسان‌شناختی مورد مطالعه قرار داده است. فراگنر در مقالهء خود به طور مبسوط ضمن ارائهء گزارشی‌ تاریخی از عناصر کلیدی آشپزی مناطق مختلف خاورمیانه،مطالب مهمی دربارهء محصولات‌ غذایی و شیوه‌های به کارگیری آن در آشپزی ایرانی مطرح کرده است. بنابرانی به نظر می‌رسد خاستگاه باقلوا و خوراک‌ها و شیرینی‌های‌ پیچییده شده در نان‌های نازک به آشپزی ایرانی و ایرانیان باز می‌گردد(اطلاعات بیشتر در این باره‌ را نک:ابراهیمی،همان جا)فصل پنجم از بخش نخست به مقالهء سامی زبیده با عنوان«برنج‌ در فرهنگ کوچندگی خاورمیانه»اختصاص دارد. غذا نشانگر عینی طبقهء اجتماعی افراد؛نقش جنسیت در فرهنگ غذایی جوامع خاورمیانه؛قومیت‌های مختلف و خوراک‌های بومی و محلی از جمله‌ مباحثی است که در مقالهء تاپر به آن پرداخته شده است. وی‌ در این مطالعه به مصرف الکل و ممنوعیت‌های مذهبی و اجتماعی آن در جامعهء ایران‌ به خصوص در حکومت رایج کشورهای ایران و دیگر کشورهای عربی به شمار می‌رود از دیگر مباحثی‌ است که تاپر به طور مبسوط به نقش آن‌ها از ابعاد مختلف زبان‌شناسی،اجتماعی،اقتصادی و فرهنگی در جامعه‌های ایران،عربستان،مصر و یمن اشاره کرده است( p."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.