Skip to main content
فهرست مقالات

نقد و بررسی کتاب: انسان شناسی تربیتی

نویسنده:

علمی-پژوهشی/ISC (11 صفحه - از 201 تا 211)

کلید واژه های ماشینی : آموزش و پرورش ، انسان‌شناسی ، تربیتی ، انسان‌شناسی آموزش و پرورش ، نلر ، انسان‌شناسی تربیتی ، معلمان ، معلمان ، فرهنگی ، مدرسه

جرج نلر استاد دانشگاه کالیفرنیا و لوس آنجلس یکی از متخصصین به نام در حوزه فلسفه آموزش و پرورش است. او به عنوان یکی از بزرگ ترین فلاسفه معاصر در اگزیستانسیالیرم تربیتی برای همگان به ویژه معلمان و دانشجویان علوم تربیتی نامی آشنا است. کتاب معروفش فلسفه آموزش و پرورش که توسط آقای فریدون بازرگان به فارسی ترجمه شده یکی از منابع مهم درسی در دانشگاه های ایران به شمار می آید.

خلاصه ماشینی:

"اصولا آموزش و پرورش در بدنهء اصلی نظام فرهنگی بسیاری از جوامع‌ یک خرده نظام مهم(کانون)در نظر گرفته می‌شود چرا که این مفهوم در گسترده‌ترین معنای خود هر فرایند به جز وراثت صرف را دربرمی‌گیرد و به شکل‌گیری ذهن،منش و توانایی جسمی‌ فرد کمک می‌کند و در ضمن در تمام طول زندگی یک فرد وجود دارد نیز همزمان با هر تغییر مهمی که در زندگی رخ می‌دهد حاضر شده و راه‌های جدید اندیشه و کردار را به افراد می‌آموزد. (فصل 6):مبحث دیگری که نلر مطرح می‌کند شکنندگی است که فرایند فرهنگ‌آموزی در جوامع صنعتی مدرن در جداسازی شخصیت بالغ از نابالغ در افراد ایجاد کرده است بدین معنا که‌ در این جوامع هر جوانی در فرایند رشد خود با یک ناپیوستگی عظیم و ناگهانی با گذر از مرحلهء کودکی به بزرگسالی مواجه می‌شود،یعنی از یک سو او دیگر کودک تلقی نمی‌شود و نمی‌تواند رفتارای کودکانه از خود بروز دهد و از سوی دیگر او بزرگسال نیست و اگر نظیر بزرگسالان عمل‌ نماید سرکوب شده و متهم به ادا و تقلید رفتار آن‌ها می‌شود،در واقع او برزخی از عادت به‌ اطاعت و تسلیم در برابر بزرگسالان و نیاز به ابراز خود از طریق رفتار کردن مثل بزرگ‌ترها طی‌ می‌کند. سپس او این سؤال را مطرح می‌کند: -آیا آموزش و پرورش و مدرسه می‌توانند این تضادها را از بین ببرند؟ انسان‌شناسان پیشرفت‌گرا معتقدند که مدرسه در قالب دموکراسی تکثرگرا گرچه نمی‌تواند تمام سلسله مراتب ارزش‌ها را برای دانش‌آموز تعیین کند ولی می‌تواند او را نسبت به برخی از ارزش‌ها و درک اصولی نسبت به آن‌ها احساس نماید بدین ترتیب بر انتخاب ارزش‌ها توسط او تأثیر گذارد و محافظه‌کاران معتقدند مدرسه باید در راه پرورش خرد دانش‌آموزان گام برداشته و ارزش‌های مهم اخلاقی چون درستکاری عقلانی و تفکر عمیق را به او بیاموزد."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.