Skip to main content
فهرست مقالات

تجزیه و تحلیل حکایاتی از کوش نامه براساس نظریه ولادیمیر پراپ

نویسنده:

(20 صفحه - از 103 تا 122)

کلیدواژه ها :

ساختار ،پراپ ،ریخت شناسی ،کوش نامه ،حکایت اسطوره ای

کلید واژه های ماشینی : پراپ ، قصه ، اسطوره ، تحلیل حکایاتی از کوش نامه ، کوش پیل دندان ، کوش ، روایت ، نامه براساس نظریه ولادیمیر پراپ ، قهرمان ، پیر

ولادیمیر پراپ، فولکلورشناس روسی، در نظامی ابداعی به بررسی ریخت­شناسانه قصه­های پریان روسی پرداخت. پراپ رده­بندی را از محتوا و مضمون قصه به مشخصات صوری و ساختمانی آن منتقل می­کرد و این مشخصه­ها را مورد پژوهش قرار می­داد، بنا به تعریف وی ریخت­شناسی، توصیف قصه­ها بر پایه اجزای سازنده آنها و همبستگی و ارتباط این سازه­ها با یکدیگر و یا کل قصه است. این نوشتار، تحلیل حکایاتی از «کوش­نامه» با به کارگیری روش ریخت­شناسی پراپ است. کاربرد این روش، آزمونی برای نظریه ریخت­شناسی در نوع ادبی «اسطوره» به شمار می­رود. بسیاری از اجزاء و کنش­های بررسی شده در روایات «کوش­نامه» با روایت­شناسی پراپ یکسان است. همچنین با بررسی تطبیقی ساختار حکایات، هم­گونی­هایی در زیر ظاهر آشفته و گوناگون آن نمایان می­شود.

خلاصه ماشینی:

"پدر چون صورت زشت پسر خود را می بیند، نخست سر همسر خود را که چنین فرزندی زاده است از تن جدا می کند، سپس پنهانی کودک را در بیشة چـین رها می سازد: سر سـال از او کـودک آمـد پدیـد کــه چــون او جهــان آفــرین نافریــد دو دندان خوک و دو گوش آن پیل سر و موی سرخ و دو دیده چو نیـل X14 میــان دو کـــتفش نشــانی ســـیاه ســیاه چــون تــن مــردم پــر گنــاه قتل مــراو را بدیــد و بترشــید ســخت به زن گفت کـای بـدرگ شـوربخت همــی آدمــی زایــد از مــرد و زن تـــو چـــون زاده ای بچـــه اهـــرمن ؟ دل خویش از آن مایه رنجور کـرد بــزد تیــغ ، وز تــن ســرش دور کــرد نهــانی پــس آن بچــه را برگرفــت ســوی بیشــه چــین ره انــدر گرفــت بینداخت او را و خـود گشـت بـاز ز مــردم نهــان مانــد یــک چنــد راز (٢٠٢؛ ب ٩٦٨-٩٧٧) این همان بیشه ای است که جمشیدیان چند صد سال است در آن پنهانی به سر می برند."


برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.