Skip to main content
فهرست مقالات

تجزیه و تحلیل خسارت‌های رفاهی ناشی از آلودگی‌های زیست محیطی در ایران (با رویکرد دینامیک سیستم)

نویسنده:

علمی-پژوهشی/ISC (36 صفحه - از 113 تا 148)

کلیدواژه ها :

رشد اقتصادی ،اقتصاد ایران ،آلودگی ،خسارت های رفاهی ناشی از آلودگی ،پ یاییهای سیستم

کلید واژه های ماشینی : آلودگی، خسارت رفاهی ناشی، محیط زیست، محیط، زیست‌محیطی، پارامتر، پارامتر ترجیحات زیست‌محیطی تولید، اقتصادی، تولید، پارامتر انتشار تکنولوژی پاک

هدف اصلی مقاله تجزیه و تحلیل خسارات رفاهی آلودگی ناشی از فعالیت­های اقتصادی در ایران می­باشد. که با استفاده از چهارچوب الگوی رشد تعمیم­یافته، یک الگوی سیستم دینامیک(SD)[1] اقتصادی- زیست­محیطی برای اقتصاد ایران طراحی گردیده است. عناصر الگو شامل توابع رفاه اجتماعی، خسارت رفاهی، تولید، انباشت سرمایه فیزیکی و انسانی، انباشت آلودگی، توزیع درآمد و شرایط اولیه می­­باشد. در این جهت، با در نظر گرفتن سال پایه1384 و به­کارگیری مقادیر پارامترهای متناظر با اقتصاد ایران، مسیر متغیرهای آلودگی سرانه و خسارت رفاهی ناشی از آن در یک افق 20 ساله شبیه­سازی شده است. نتایج شبیه سازی بیانگر این است که با ادامه وضع موجود، آلودگی سرانه و خسارت رفاهی ناشی از آن با نرخ مثبتی افزایش پیدا می­کند. براین اساس با ادامه وضعیت فعلی اهداف توسعه پایدار در افق مورد نظر قابل دستیابی نخواهد بود. بنابراین بهبود وضعیت آتی محیط زیست نیازمند مداخله دولت از طریق ابزارهای سیاستگذاری مناسب است. نتایج تحلیل حساسیت پارامترهای سیاستی بیانگر تأثیر منفی پارامترهای انتشار تکنولوژی پاک و ترجیحات زیست محیطی تولیدکنندگان بر آلودگی سرانه و خسارت رفاهی وارده بر جامعه می­باشد. علاوه بر این با افزایش ترجیحات زیست محیطی مصرف­کنندگان، میزان خسارت وارده بر رفاه جامعه افزایش پیدا می­کند. متغیرهای آلودگی سرانه و خسارت رفاهی ناشی از آن به ترتیب از بیشترین حساسیت نسبت به پارامترهای ترجیحات زیست محیطی تولید­کنندگان، ترجیحات زیست محیطی مصرف­کنندگان و انتشار تکنولوژی پاک برخوردار می­­باشد. این نتایج می­تواند برای برنامه­ریزی جهت دستیابی به توسعه پایدار مورد توجه قرار گیرد. [1]. Dynamic Systems.

خلاصه ماشینی:

"١- با ادامه روند کنونی ، وضعیت محیط زیست (انباشت آلودگی و خسارات رفاهی ناشی از آن) در افق ١٤٠٤ چگونه خواهد بود؟ ٢- در طول دوره مورد نظر، متوسط نرخ رشد متغیرهای آلودگی و خسارت رفاهی ناشی از آن به چه میزان خواهد بود؟ ٣- در صورت تغییر در پارامترهای سیاستی (انتشار تکنولوژی پاک، ترجیحات زیست محیطی تولیدکنندگان و ترجیحات زیست محیطی مصرفکنندگان)، شاهد بروز چه روندی در کیفیت محیط زیست (آلودگی ) و خسارات رفاهی ناشی از آن خواهیم بود؟ ٤- با توجه به نحوه اثرگذاری پارامترهای سیاستی بر آلودگی و خسارت رفاهی ناشی از آن، چه توصیه های سیاستگذاری برای دسترسی هر چه سریعتر به اهداف توسعه پایدار و سند چشم انداز ١٤٠٤ می توان ارائه نمود؟ برای این منظور، ساختار مقاله به صورت زیر تدوین شده است . در چهارچوب الگوی ارائه شده و با در نظر گرفتن مقادیر سال ١٣٨٤ به عنوان سال شروع شبیه - سازی ، ضمن شبیه سازی مسیر متغیرهای کلیدی الگو در افق چشم انداز ١٤٠٤، حساسیت متغیرهای آلودگی و خسارت رفاهی ناشی از آن، نسبت به تغییر پارامترهای ترجیحات زیست محیطی تولیدکنندگان، ترجیحات زیست محیطی مصرفکنندگان و انتشار تکنولوژی پاک مورد بررسی قرار گرفته است ."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.